Egipskie Ministerstwo ds. Starożytności i Turystyki ogłosiło, że od tego tygodnia, imponujący grobowiec jest otwarty dla wszystkich chętnych go zwiedzić. Tym samym nastąpił koniec, trwających od 2006 roku, szeroko zakrojonych prac konserwatorskich. W ich toku wzmocniono system podziemnych korytarzy, odnowiono rzeźby i ściany pokrytych kafelkami oraz zainstalowano oświetlenia. 

Egipt w ostatnim czasie udostępnił do zwiedzania wiele obiektów i artefaktów, dzięki poczynionym odkryciom archeologicznym. Turystyka to kluczowy sektor egipskiej gospodarki. Wpływy z jej tytułu były jednak w ostatniej dekadzie niższe niż się spodziewano, ze względu na rewolucję społeczną związaną z „arabską wiosną” oraz ostatnio, z epidemią koronawirusa.  

Imponujący starożytny kompleks 

Faraon Dżeser nie został jednak pochowany dokładnie w tym miejscu, ale w słynnej Piramidzie Schodkowej (zwanej też piramidą Dżesera), znajdującej się w pobliżu. Te dwie budowle stanowią część większego kompleksu Saqqara w bezpośrednim sąsiedztwie Kairu i stanowią jedno z najbardziej wartościowych stanowisk archeologicznych w całym kraju. Piramida Schodkowa jest niezwykle cenna m.in. ze względu na fakt, iż jest najstarszą znaną piramidą oraz jednym z najstarszych przykładów architektury monumentalnej starożytnego świata, jak twierdzi UNESCO. Naukowcy twierdzą, że to właśnie ta piramida była inspiracją dla późniejszych, większych piramid na płaskowyżu w Gizie.

Grobowiec Południowy, bo tak jest określana owa konstrukcja, znajduje się głównie pod ziemią. Składa się na nią labirynt korytarzy, bogato zdobionych hieroglifami. Oprócz tej budowli na płaskowyżu Saqqara znajduje się jeszcze co najmniej 11 piramid (w tym Piramida Schodkowa), a także setki grobowców starożytnych urzędników egipskiego państwa i innych miejsc, które datuje się od 2920 r. p.n.e. do roku 642 naszej ery.