Wystawę „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu" będzie można oglądać od 26 czerwca do 27 września w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. - Muzeum Narodowe w Krakowie coraz częściej oferuje swoim gościom możliwość zobaczenia dzieł największych artystów światowej klasy i sławy. Po obrazach impresjonistów Chagalla, Turnera, Warhola, a ostatnio choćby Velazqueza czy Moneta, tym razem zaprezentujemy dzieła twórców europejskiego renesansu, działających  w XVI wieku – mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Najważniejsze europejskie kolekcje
Na wystawie będzie można obejrzeć blisko 150 dzieł sztuki.  Będą to inspirowane orientem prace takich artystów jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vecelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Vittore Carpaccio, Hans von Aachen i inni. Dzieła znajdują się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Pochodzą m.in. z kolekcji Kunsthistorisches Museum i Galerii Albertina w Wiedniu, British Museum oraz National Gallery w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakoteki w Monachium czy Palacio Real w Madrycie. Obok malarstwa i grafiki zaprezentowane zostanie także rzemiosło artystyczne, w tym kilka unikatowych obiektów, np. królewska zbroja Stefana Batorego ze zbiorów cesarskich w Ambras czy podarunki dyplomatyczne Sulejmana Wspaniałego dla króla Hiszpanii cesarza rzymskiego Karola V.
Wschodnie fascynacje
Wartością wystawy jest jednak nie tylko prezentacja wspaniałych dzieł, lecz także problem, który porusza zarówno sama wystawa, jak i międzynarodowy projekt badawczy. To wpływ Imperium Osmańskiego na kulturę i sztukę europejską XVI wieku, zaprzeczający dotychczasowemu postrzeganiu stosunków polsko-tureckich wyłącznie przez pryzmat XVII-wiecznych wojen – dodaje dyrektor Muzeum. Renesans to okres rozwoju Imperium Osmańskiego. W Europie rozkwitała fascynacja Turcją i jej kulturą, mimo strachu przed kolejnymi posunięciami zaborczej i wciąż rosnącej w siłę dynastii Osmanów.  Kraków nie został wybrany bez powodu na miejsce tej wystawy. Jako siedziba królów polskich pełnił ważną rolę w wymianie wpływów między Turcją a Europą. Przygotowywana wystawa ma na celu pokazanie zróżnicowanego wizerunku Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Polski i Węgier. Kraje te w szczególny sposób wchodziły w relacje z potęgą muzułmańską, nie tylko poprzez toczone wojny, ale przede wszystkim dzięki niezliczonym kontaktom handlowym oraz wyprawom do Konstantynopola podejmowanym przez dyplomatów, podróżników i wreszcie wybitnych artystów, jak Gentile Bellini. Wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu” zrealizowana w ramach projektu “Ottomans & Europeans, reflecting on 500 years of cultural relations” przy wsparciu Programu „Kultura” Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli.