Wakacyjny plebiscyt portalu kulturaonline.pl właśnie dobiegł końca. Laureatów konkursu, czyli najciekawsze muzea wykorzystujące nowoczesne multimedia, wskazali sami czytelnicy. Wyboru dokonali spośród 37 instytucji.

 

Zwycięski Olsztynek

Zdaniem czytelników najciekawsze z nowoczesnych muzeów znajduje się w... Olsztynku. To właśnie na Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB oraz Historii Olsztynka padł ich wybór.

- Inicjując zabawę po cichu liczyliśmy na odkrycie mało znanych lub pomijanych w przewodnikach perełek. Taki właśnie, pozornie skromny, jawi się zwycięzca naszego konkursu – piszą organizatorzy konkursu.

Zwycięskie muzeum funkcjonuje od niespełna roku. Upamiętnia historię miasta oraz  tutejszego obozu jenieckiego. Ekrany dotykowe, stoły interaktywne, projekcje realizowane w technice 3D, stanowiska tzw. rzeczywistości rozszerzonej to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań.

Muzeum podzielone jest na dwie sale. Pierwsza z nich poświęcona jest dziejom Olsztynka oraz walorom turystycznym miasta i okolicy. Wizualizacja multimedialna przybliża historię tego ponad 655-letniego miasteczka, a jest o czym opowiadać - miasta nie szczędziły epidemie, klęski żywiołowe ani obie wojny światowe. Zwiedzanie kończymy w czasach współczesnych – i tu również jest na co popatrzeć. Dowód? Olsztynek w 2012 roku przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow – Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

Druga sala upamiętnia ofiary obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, przez który przewinęło się ok. 400 tys. jeńców różnych narodowości. Poznajemy historię obozu i codzienne życie jeńców,  na które składały się ciężka praca, głód, choroby, życie duchowe, tragiczne warunki sanitarne, znęcanie się fizyczne i psychiczne. To trudna do opowiedzenia historia, a jednak nie oszczędzają nas autorzy ekspozycji. Przez moment doświadczamy pobytu na placu obozowym podczas apelu, czujemy jakbyśmy stali wśród jeńców w szeregu, przeżywamy nocny alarm obozowy.

- Wszystko daje niesamowity efekt i na długo pozostaje w pamięci odwiedzających - czytamy w sieci.

 

Na podium

Drugie miejsce w konkursie kulturaonline.pl zajęło pełne interaktywnych zabaw, filmów, hologramów czy telefonach "z przeszłości" Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Trzecie miejsce należy do szczecińskiego Centrum Dialogu Przełomy.