„Czas spędzony z kotem nigdy nie jest stracony” – miał powiedzieć Zygmunt Freud. Wszyscy miłośnicy kotów podpisaliby się pod tym stwierdzeniem bez wahania. Ale czy w każdych okolicznościach? 

Niekiedy kot budzi się naprawdę wcześnie rano i – co gorsza – od razu budzi również swoich opiekunów. W dniu, kiedy ma się ważne spotkanie, tego rodzaju pobudka może być wyjątkowo irytująca. Jeśli zaś zwierzę zachowuje się tak regularnie, może to grozić co najmniej permanentnym niewyspaniem

Dwie naukowczynie z Australii opisały na łamach portalu „The Conversation”, jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Dla opiekunów kotów, które są niczym ranne ptaszki, przygotowywały 3 rady. 

Jaki jest tryb życia udomowionego kota? 

Susan Hazel i Julia Henning zaczynają od przypomnienia badań z 2013 r. Udowodniono wówczas, że koty, dawniej zwierzęta aktywne nocą, dostosowują swoją aktywność to trybu życia swoich opiekunów. „Co oznacza, że jeśli śpisz nocą, twój kot również powinien wówczas odpoczywać” – piszą biolożki. 

Często kot śpi przy tobie. Pewna ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych wykazała, że aż jedna trzecia kobiet śpi przynajmniej z jednym kotem. Sen zwierzęcia jest wówczas bardzo istotny dla jego opiekunki. 

„Zrozumienie, dlaczego kot cię budzi, często wyjaśni ci, co zrobić, by przestał” – piszą Hazel i Henning. 

Przyczyna 1: kot budzi się wcześnie, bo jest głodny 

To najczęstsza przyczyna wczesnej aktywności zwierzęcia. Niestety reakcją właściciela jest najczęściej natychmiastowe nakarmienie kota. Co przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ kot odbierze to jako nagrodę za określone zachowanie. I będzie bardziej skłonny je powtarzać w przyszłości. 

Co więc należy zrobić? Upewnić się, że kot dostaje odpowiednią ilość pokarmu w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest nakarmienie go – lub przynajmniej danie mu przekąski – przed snem. 

To jednak nie wszystko. Jeśli kot jest karmiony rano, warto sprawić, by nie wiązał tego z budzeniem się i wstawaniem z łóżka przez opiekuna. Można to zrobić, odczekując pół godziny, lub przyzwyczajając kota, że z karmieniem wiąże się jakaś specyficzna czynność. Taka jak choćby wypowiedzenie głośno: „Śniadanie!”. 

Przyczyna 2: kot budzi się wcześnie, bo nie ma rutyny 

„Koty uwielbiają przewidywalność” – piszą naukowczynie. I podkreślają, że zwierzę będzie czuło się najlepiej, gdy będzie miało stałe pory posiłków, zabawy, odpoczynku. To samo dotyczy ustawienia sprzętów w domu. Nowe meble czy częste przenoszenie drapaka może sprawić, że kot wróci do porannych pobudek. 

To samo może się stać, gdy pojedziesz na wakacji albo w mieszkaniu pojawi się nowy domownik. 

Przyczyna 3: kot śpi krócej, bo nie zużywa całej energii w ciągu dnia 

Kotom przypisuje się lenistwo i ciągłą chęć odpoczywania. Jednak – choć lubią się wylegiwać – lubią również się bawić. Powinny mieć więc w domu dostęp do zabawek, które im to umożliwią. Ważne jest, by kot mógł porozciągać się na drapaku, i by miał się gdzie wspinać. Oraz byś sam się z nim bawił, najlepiej z użyciem jakiejś zabawki. 

Hazel i Henning przypominają, że koty łatwo się nudzą. Czasami więc, wymyślając dla nich zabawę, trzeba wykazać się kreatywnością. Zabaw powinno się unikać godzinę przed snem. 

Co zrobić, jeśli kot nadal budzi się wcześnie? 

A jeśli zastosowanie powyższych rad nie przyniosło rezultatu? Naukowczynie piszą, że początkowo kot może spać nawet gorzej. Trzeba mu dać czas, by dostosował się do nowych zwyczajów. Zwłaszcza gdy znacznie różniły się od poprzedniej domowej rutyny. 

Gdy zaś i czas nie pomoże, warto wybrać się ze zwierzęciem do weterynarza. Jego zachowanie może mieć bowiem przyczyny zdrowotne. 

Źródło: The Conversation 

Czytaj więcej artykułów o zwierzętach domowych: