Mimo wszystko wciąż jest obecny w naszym życiu. W tym roku zobaczymy go jeszcze raz dzięki nowej technologii.

Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przygotowało dla upamiętnienia rocznicy śmierci papieża specjalne przedsięwzięcie: „Wojtyła 3D. Masz duszę”. Co kryje się za tą nazwą? Organizatorzy zaplanowali kilka wydarzeń: wystawy, interaktywną kampanię społeczną, uroczyste czuwanie na placu Piłsudskiego oraz zajęcia edukacyjne dla licealistów.

Co jest ważniejsze: duch czy ciało? Karol Wojtyła nie miał wątpliwości ciało i dusza tworzą jedność, razem kreują człowieka.
– Myśląc o człowieku, często mamy przed oczami ciało. Naturalnie nie jest ono bez znaczenia, Jan Paweł II zwracał jednak uwagę, że człowiek bez duszy nie istnieje – przypomina Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Technologia 3D stwarza pozory, że obraz, z którym obcujemy, jest realny. Karol Wojtyła niczego nie udawał. Nadszedł czas, aby dostrzec w nim głębie, nie tylko jednowymiarowy obraz z fotografii. Aby tak się stało, najpierw tej głębi musimy poszukać w sobie. Dlatego droga, jaka wiedzie od „Wojtyły 3D” do „Masz duszę” jest drogą w obie strony – wyjaśnia Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II. Szczegóły: Na placu Piłsudskiego odbędzie się od godz. 21.00 uroczyste czuwanie. W trosce o warszawiaków, którzy będą chcieli oddać hołd Ojcu Świętemu i pomimo niepogody pojawią się na placu Piłsudskiego, czuwanie ze sceny zostało przeniesione do specjalnego namiotu, gdzie w spokoju, w bardziej komfortowych warunkach będzie można oddać się modlitwie. W namiocie przez cały czas czuwania znajdować się będą relikwie bł. Jana Pawła II, oprawę muzyczną zapewni Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.
 
Przy stacji Metro Centrum
z kolei pojawią się mimowie, którzy w ciągu dnia odegrają etiudę „Ruch zaczyna się w duszy”. W ten nietypowy sposób warszawiacy będą zachęcani do wzięcia udziału w wieczornych uroczystościach.

– Od ok. godz. 18.00 na Placu będą wyświetlane filmy z udziałem ludzi, którzy znali Jana Pawła II. Tradycją czuwania jest także zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. Tym razem, podobnie jak roku temu, na Placu Piłsudskiego będą sprzedawane zamiast zniczy, żółte i białe tulipany, symbol świętości – opowiada Zofia Borkowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.