Orientarium w łódzkim zoo to długo wyczekiwany i unikatowy projekt. Prace nad inwestycją trwały od 2018 roku i objęły rewitalizację niemal połowy łódzkiego ogrodu zoologicznego. Ostateczna data otwarcia kompleksu zależała między innymi od aklimatyzacji poszczególnych gatunków zwierząt i ich gotowości do spotkań z gośćmi. Już od ponad miesiąca łodzianie i turyści mogą cieszyć się przestrzenią nowoczesnego Orientarium.

Cztery strefy Orientarium

Część ekspozycyjna została podzielona na 4 strefy. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Obaj przedstawiciele gatunku przybyli do łódzkiego zoo z daleka: z Monachium i Szeged. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe. Druga strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.

W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się około 1300 ryb, w tym rekiny: rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie – królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, kanczyle jawajskie oraz niedźwiedzie malajskie. 

W tej części także latają azjatyckie ptaki. Każdy z przedstawicieli gatunków ma swoją wyjątkową historię. Na przykład, Kraken i Penelopa przyjechali do Łodzi aż z Czech, a Budi – z zoo w Bazylei. Wiele gatunków, które spotkać można w Orientarium, to gatunki zagrożone wyginięciem. Ich ochrona jest więc szczególnie ważna.

Dodatkowe atrakcje

Oprócz unikatowych przedstawicieli wielu gatunków zwierząt, w Orientarium można też skorzystać z dodatkowych atrakcji zlokalizowanych w kompleksie. W strefie food court znajdują się między innymi bar sushi/ramen, naleśnikarnia, bubble tea oraz pizzeria. Poza tym goście będą mogli posilić się w całorocznej restauracji.

Warto pamiętać, że oprócz udostępnienia zwiedzającym atrakcyjnej przestrzeni, podstawową funkcją łódzkiego Orientarium jest ochrona przyrody – łódzkie zoo uczestniczy w wielu programach międzynarodowych w tym zakresie. Orientarium dba także o edukację: znajdziemy tu szeroką ofertę zajęć, prelekcji i warsztatów, które tematycznie nawiązują do przyrody Azji Południowo-Wschodniej. To interesująca propozycja nie tylko dla uczniów, ale też studentów czy dorosłych. 

Wizyta w Orientarium w Łodzi to doskonały pomysł na spędzenie letniego popołudnia lub – w połączeniu z innymi atrakcjami Łodzi – weekendową wycieczkę. Po więcej informacji na temat łódzkich atrakcji zapraszamy na stronę: www.lodz.travel.