Grobowiec kobiety o imieniu Maia, będącej mamką faraona Tutanchamona, późniejszego władcy Egiptu panującego w latach 1333-1323 p.n.e., odkrył francuski egiptolog Alain Zivie w 1998 roku w Sakkarze. Teraz został udostępniony zwiedzającym po zakończeniu badań przez archeologów – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Reklama

Szczegółowe badania prowadzone przez archeologów w wykutym w skale grobowcu doprowadziły do ustalenia, że składa się on z trzech bogato zdobionych pomieszczeń, poświęconych zmarłej, oraz niżej umieszczonej komory grobowej.

Pierwsze pomieszczenie było prawdopodobnie rytualną kaplicą poświęconą życiu Mai, a liczne płaskorzeźby i inskrypcje nawiązują do jej roli jako karmicielki i opiekunki małego Tutanchamona, który przedstawiany jest wielokrotnie jako mały chłopiec siedzący na kolanach Mai, a jedna scena przedstawia Maię stojącą przed królem.

W drugim pomieszczeniu znajdują się sceny dotyczące procesu mumifikacji ciała Mai oraz jej ceremonii pogrzebowej, a także obrazy przedstawiające zmarłą stojącą przed obliczem Ozyrysa – w mitologii egipskiej boga śmierci i odrodzonego życia.

Trzecie pomieszczenie ma największe rozmiary i znajdują się w nim cztery kolumny ozdobione postacią Mai, na tylnej ścianie znajduje się stela z wykutymi w kamieniu postaciami Mai i Ozyrysa, a w posadzce umieszczono zejście schodami w dół do komory grobowej.

W uroczystej ceremonii publicznego otwarcia grobowca Mai w Sakkarze uczestniczył Mamdouh Eldamaty, minister starożytności Egiptu.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama