Wybierając się na igrzyska do Rosji trzeba pamiętać o specyfice naszego wschodniego sąsiada, warto też sprawdzić podstawowe informacje o kosztach i przepisach związanych z wjazdem do tego kraju.

Ubezpieczenie turystyczne jest jednym z koniecznych wymogów formalnych, który trzeba spełnić wjeżdżając na teren Rosji. Przy przekraczaniu granicy zostaniemy poproszeni o przedstawienie polisy lub innego dowodu posiadania ubezpieczenia turystycznego na cały czas pobytu.

- Podstawowa czynność, jaką należy wykonać, szukając ubezpieczenia do Soczi, to sprawdzenie, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje tę część Rosji, jako strefę A czy B. Zakwalifikowanie do strefy A jest jednoznaczne z niższą ceną dla klienta. Kupno ubezpieczenia na strefę A w przypadku, gdy dany ubezpieczyciel zakwalifikował Rosję do strefy B, może skutkować pozornym poczuciem bezpieczeństwa i brakiem ochrony. Poza koniecznością posiadania ubezpieczenia turystycznego w Rosji wynikającą z przepisów, argumentem jest też fakt, że leczenie jest tam bardzo drogie. Ubezpieczenie dla jednej osoby na tygodniowy pobyt to – w podstawowej opcji – koszt 40-60 zł.  – mówi Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Poradnik last minute:

• Wiza jest niezbędna, dodatkowo paszport w momencie wjazdu do Rosji musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.    

• Z międzynarodowego lotniska w Soczi, położonego blisko Morza Czarnego do innych części miasta można dojechać taksówką, są one jednak bardzo drogie. Tańszą opcją jest Sochi Aeroexpress, który do centrum miasta jedzie ok. 45 min i kosztuje 4€.

• Bilety na imprezy sportowe – można je kupić przez stronę tickets.sochi2014.com, ceny – w zależności od miejsca i imprezy to od 11€ do 1140€. Uwaga – poza biletem wymagana jest tzw. przepustka widza, którą można otrzymać na stronie pass.sochi2014.com.

• Bilet na imprezy sportowe pozwala korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w dzień zawodów, na które mamy bilet. Może to być szczególnie istotne biorąc pod uwagę fakt, że kompleks olimpijski składa się z dwóch części, oddalonych od siebie (i od centrum miasta w przypadku górskiej części) o 48 kilometrów.

• Możliwości nocowania w Soczi są bardzo szerokie – od luksusowych i bardzo drogich hoteli po zakwaterowanie na łodziach zacumowanych do nabrzeża na Morzu Czarnym. Więcej informacji można znaleźć na stronie Svoy-Sochi.ru.  


*Dane Mondial Assistance