Galaktyki tworzące ogromna strukturę w kształcie łuku, rozciągają się na przestrzeni ponad 3 miliardów lat świetlnych. Jeśli ten łuk okaże się prawdziwy, podważy to podstawowe założenie kosmologii, które mówi że w dużej skali, materia we wszechświecie jest rozłożona równomiernie, bez względu na to, w które miejsce spojrzymy.

 

Kosmologia wywrócona „do góry nogami"

Kosmolożka Alexia Lopez mówi wprost: „To wywróciłoby do góry nogami kosmologię, jaką znamy! Nasz standardowy model, nie ujmując tego zbyt mocno, w pewnym sensie się rozpada".

Lopez, z Uniwersytetu Środkowego Lancashire w Preston w Wielkiej Brytanii razem ze swoim zespołem odkryła kosmiczną strukturę. Została ona nazwana „Łukiem Olbrzyma”. Jeśli jest on prawdziwy, byłby kolejnym z poszerzającej się gamy znanych nam wielkoskalowych struktur we wszechświecie. Wszystkie razem, zmusiłyby naukowców do rewizji standardowego modelu kosmologii. Zakłada on, że gdy spojrzymy na wystarczająco duży obszar przestrzeni kosmicznej, obejmujący około 1 miliard lat świetlnych, materia jest w nim rozmieszczona równomiernie. Jednak rozmiar „Łuku Olbrzyma” wydaje się być około trzy razy większy od  tego teoretycznego progu. Jest on kolejną strukturą obok „Wielkiego Muru Sloana”, „Pierścienia Olbrzymich Wybuchów Promieni Gamma” oraz „Ogromnej Grupy Wielkich Kwazarów”, które zdają się wyłamywać z przyjętych założeń dotyczących materii w kosmosie.

Do uchwycenia obrazu nowej struktury doszło podczas, badania światła pochodzącego z około 40 000 kwazarów uchwyconych przez projekt Cyfrowej Analizy Nieba Sloana (na cześć Alfreda P. Sloana, długoletniego prezesa firmy General Motors, który założył fundację wspierającą naukę). Sygnatura świetlna „Łuku Olbrzyma” ma związek z atomami magnezu, które straciły jeden elektron. Światło kwazarów zaabsorbowane przez te atomy wyznacza niemal symetryczny łuk dziesiątek galaktyk rozciągających się na obszar około jednej piątej promienia całego obserwowalnego wszechświata. Sama struktura jest niewidoczna dla ludzkiego oka z Ziemi, ale gdyby była widoczna, rozciągałaby się na obszar nieba około 20 razy większy od rozmiarów Księżyca w pełni.

„Jeśli Łuk Olbrzyma jest prawdziwy, to jest to bardzo doniosłe odkrycie!"

Astrofizyk Subir Sarkar z Uniwersytetu w Oksfordzie twierdzi, że jak na razie istnieje wciąż dużo wątpliwości dotyczących tej struktury: „Byłby to bardzo fundamentalny test hipotezy, że wszechświat jest jednorodny w dużej skali. W tej chwili powiedziałbym, że dowody są obiecujące, ale jeszcze nie przekonujące, ale jeśli „Łuk Olbrzyma” jest prawdziwy, to jest to bardzo doniosłe odkrycie".

Lopez przeprowadził do tej pory trzy testy statystyczne, aby oszacować szanse na to, że galaktyki mogą ułożyć się w gigantyczny łuk przez przypadek. Wszystkie trzy testy sugerują zatem, że struktura ta jest prawdziwa, a jeden z testów przewyższa tzw. „złoty standard” fizyków, według którego szanse na to, że jest to statystyczny przypadek są mniejsze niż 0,00003%.