Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Poggio Colla, położonym na terenie gminy Vicchio w regionie Toskania, na północny wschód od Florencji – stolicy regionu.
 

Obszar dzisiejszej Toskanii to tereny dawnej Etrurii, krainy historycznej w starożytnej Italii, od ok. 1000 r. p.n.e. zamieszkanej przez Etrusków, a od III w. p.n.e. znajdującej się pod panowaniem Rzymian.
 

Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Grzegorza Wardena, archeologa ze szwajcarskiego Franklin University Switzerland w Lugano, odkrył na stanowisku kamienną stelę o długości 1,2 metra i szerokości 0,6 metra, zawierającą etruskie inskrypcje wyryte w kamieniu.
 

Według ekspertów stela pochodzi sprzed ok. 2500 lat, a etruski tekst zawiera 70 czytelnych liter i znaków interpunkcyjnych.
 

Stela została umieszczona przez Etrusków w fundamentach monumentalnej świątyni, której pozostałości są obecnie badane przez archeologów.
 

Prace na stanowisku Poggio Colla prowadzone są przez naukowców od 1995 roku w ramach Mugello Valley Archaeological Project (MVAP), projektu badawczego finansowanego przez amerykańskie prywatne uczelnie: Southern Methodist University w Dallas oraz Uniwersytet Pensylwanii w Filadelfii.
 

Według naukowców w odkrytej inskrypcji może znajdować się imię bóstwa Etrusków, dla którego zbudowano świątynię.
 

Eksperci są przekonani, że to odkrycie może w istotny sposób przyczynić się do lepszego poznania języka etruskiego, który na razie pozostaje niezrozumiały.
 

Większość zachowanych i znanych etruskich napisów to napisy nagrobkowe, zawierające imiona zmarłych. Napisy z imionami nie pozwalają na poznanie języka, a ścisłych znaczeń znanych wyrazów etruskich jest bardzo mało.
 

Tekst na steli z etruskiej świątyni może zawierać nowe wyrazy w języku etruskim, a ich znaczenie prawdopodobnie różni się od słów w napisach nagrobkowych.
 

Kamienna płyta z inskrypcja została wykuta z bryły piaskowca i po oczyszczeniu i konserwacji powierzchni naukowcy przystąpią do prób odczytania tekstu.
 

Źródło: PAP

 

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku" i poznaj nominowanych w kategroii "Podróżników Online":