Praga, 26 marca 2013 r. – Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak rzeczywiście wygląda Mars, to teraz masz okazję, by wybrać się na wycieczkę po powierzchni Czerwonej Planety. Wszystko dzięki zapierającemu dech w piersiach zdjęciu panoramicznemu złożonemu z fotografii wykonanych przez łazik NASA Curiosity i udostępnionemu przez 360Cities, spółkę posiadającą największy w sieci zbiór zdjęć panoramicznych, zawierających dane georefrencyjne.

Zdjęcie o rozdzielczości 2 gigapikseli zostało przygotowane przez Andrewa  Bodrov’a, profesjonalnego fotografa, specjalizującego się w zdjęciach panoramicznych, mieszkającego w Tallinie, stolicy Estonii. Składa się ono z kilkuset pojedynczych zdjęć wykonanych przez siedemnaście aparatów umieszczonych na pokładzie łazika Curiosity. Podczas przesyłania na Ziemię, każde ze zdjęć przebyło odległość wielu milionów kilometrów.

- Zdjęcie jest największą przygotowaną kiedykolwiek krajobrazową fotografią panoramiczną z kosmosu. Możliwość udostępnienia wszystkim obrazu Marsa w takim detalu jest ekscytująca - powiedział Jeffrey Martin, założyciel 360Cities.

Większa część unikalnej panoramy 360° powstała dzięki wykorzystaniu aparatów z obiektywem 100mm, natomiast dodatkowe ujęcia powstały dzięki aparatom z obiektywem 34mm. „Podróź” każdego obrazu na Ziemię trwała kilka minut.

- Aparat ma rozdzielczość jedynie dwóch megapikseli, co, przy dzisiejszych standardach, nie jest wysoką rozdzielczością - wyjaśnia Martin - Jednak sytuacja, w której te wykonane na zamówienie elektroniczne aparaty musiały zostać przetransportowane z Ziemi na Marsa i były one narażone na wysokie poziomy promieniowania i inne ryzyka, oznaczała, że NASA nie mogła polegać na aparatach ze sklepowej półki!- dodaje.
Zdjęcia z których składa się panorama zrobione zostały przez dwa aparaty masztowe łazika Curiosity: aparat Narrow Angle Camera (NAC) z obiektywem o ogniskowej 100 mm oraz aparat Medium Angle Camera (MAC), posiadający obiektyw o ogniskowej 34 mm. Mozaika, która rozciąga się na 90000x45000 pikseli, powstała ze 295 fotografii dostarczonych przez NAC oraz 112 fotografii zrobionych przez MAC.

360Cities skupia największą na świecie społeczność fotografów panoramicznych. Niedawno spółka zdobyła światowy rozgłos dzięki rekordowej 320-gigapikselowej panoramie Londynu, zrobionej przez Jeffrey’a Martina. Na początku tego miesiąca mająca siedzibę w Pradze spółka wprowadziła na rynek 360Cities Panorama, aplikację na iPada pozwalającą na wykonywanie zdjęć panoramicznych i dzielenie się nimi w sieci.

360Cities.net jest największym w sieci zbiorem oszałamiających zdjęć panoramicznych, zawierających dane georeferencyjne, stworzonych przez zespół tysięcy ekspertów od fotografii panoramicznej z całego świata. Dzięki umowom partnerskim z takimi firmami jak Google Earth, Microsoft, Nokia Maps oraz Flipboard, kontent 360Cities.net jest udostępniany szerokiej publiczności na całym świecie.
360Cites Panorama jest aplikacją dostępną na iPada oraz iPhone’a umożliwiającą zrobienie zdjęć panoramicznych i dzielenie się nimi w sieci. W ciągu pięciu dni po debiucie, pobrana została ponad 242 000 razy.
360Cities oferuje wykupienie licencji na korzystanie z wysokiej jakości zdjęć ze swojej biblioteki czołowym wydawcom elektronicznym, takimi jak The Sunday Times Online, Daily Mail, Die Welt i McGraw-Hill oraz czołowym agencjom reklamowym, firmom wykorzystującym aplikacje mobilne, twórcom gier komputerowych oraz producentom filmów i filmów wideo.
360Cities Holding B.V. jest spółką holenderską,posiadającą spółkę zależną w Pradze w Republice Czeskiej. Strona internetowa: www.360cities.net