Odkrycia dokonano na początku tego miesiąca w kopalni Jwaneng, około 120 km od stolicy kraju, Gaborone. Kopalnia jest obsługiwana przez Debswanę – firmę diamentową, która jest wspólną własnością rządu Botswany i firma De Beers Group. Oficjalne konto rządowe na Twitterze poinformowało, że "wpływy z tego diamentu zostaną wykorzystane do przyspieszenia rozwoju narodowego w kraju". 

"Debswana powinna wykorzystać to najnowsze odkrycie jako punkt zwrotny dla kopalni, aby wykorzystać swoją technologię do realizacji większej liczby takich spektakularnych odkryć" – dodano. Biuro prezydenta Mokgweetsiego Masisi zamieściło również serię zdjęć z oficjalnego prezentowania nowego diamentu głowie państwa i jego gabinetowi.

Zgodnie z danymi od firmy Debswana oficjalnie otwarta w 1982 roku kopalnia Jwaneng zwykle daje między 12,5 mln a 15 mln karatów diamentów rocznie. Znalezisko z tego miesiąca jest największym klejnotem wykopanym przez firmę od czasu pierwszego odkrycia diamentów w Botswanie w 1967 roku – zaznacza rząd kraju.

Dwa największe diamenty na świecie

Największym diamentem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, jest 3,106-karatowy Cullinan Diamond, który znaleziono w 1905 roku na terenie RPA. Obecnie nie przypomina jednak swojego pierwotnego kształtu – w późniejszych latach został on pocięty na mniejsze kamienie, a część z nich trafiła do klejnotów koronnych brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Uważa się, że drugim co do wielkości odkryciem wśród diamentów jest Lesedi La Rona, 1109-karatowy kamień znaleziony w 2015 roku przez kanadyjską firmę Lucara Diamond w kopalni Karowe, również w Botswanie. Dwa lata później sprzedano kamień luksusowemu salonowi jubilerskiemu Graff za zawrotną cenę 53 milionów dolarów. Przez chwilę jego pozycja na drugim miejscu była jednak zagrożona. 

Surowe diamenty nie zawsze mają podobną jakość – niektóre z nich są jakości przemysłowej,  inne nadają się na klejnoty, a wpływ na ich kosztowność ma kolor, przejrzystość, wielkość i kształt kamienia. W 2019 roku w Botswanie znaleziono 1758-karatowy diament o nazwie Sewelô i zapowiadało się, że to on zajmie drugie miejsce wśród największych diamentów na świecie, jednak po dokładnym zbadaniu kamienia eksperci uznali, że jego jakość nie jest odpowiednio wysoka. W 2020 roku diament ten został zakupiony przez francuską markę Louis Vuitton za nieujawnioną publicznie sumę.

Ile lat mają diamenty?

Uważa się, że najstarsze diamenty na świecie skrystalizowały się około 3,3 miliarda lat temu. Po raz pierwszy odkryto je na terenie Indii, a następnie w Brazylii. Kamienie te są najtwardszą naturalną substancją na ziemi – są tak twarde, że jedyną rzeczą, która może zarysować diament jest inny diament. Mają również wysoką temperaturę topnienia (3547℃) i wrzenia (4827℃ ). Występują w różnych kolorach – zwykle są bezbarwne lub bladożółte, ale można spotkać je również w odcieniach brązu, błękitu, zieleni, pomarańczu, czerwieni, różu, a nawet czerni.

Diamenty w kosmosie

Co najciekawsze, diamenty nie występują tylko na Ziemi. W 2004 roku naukowcy odkryli planetę, która ich zdaniem w większości składa się z węgla, a w jednej trzeciej jest czystym diamentem. Być może jeszcze bardziej zdumiewające jest to, iż naukowcy odkryli gwiazdę, która w zasadzie jest diamentem o masie dziesięciu miliardów trylionów trylionów karatów.  Nazwali ją  "Lucy" – po piosence Beatlesów "Lucy in the Sky with Diamonds".