Kiedy w zeszłym roku na wybrzeżu kalifornijskim lwy morskie dostawały ataków epileptycznych, a ptaki i morświnowate zaczęły umierać, naukowcy nie byli za bardzo zaskoczeni. Powszechnie wiadomo, że toksyczne algi szkodzą ssakom morskim. 
 

Jednak w momencie kiedy naukowcy natrafili na olbrzymie ilości toksyn u pelikanów wciągających sardele, zdecydowali zbadać świeżo złapaną rybę. Ku ich zaskoczeniu toksyny, które znaleźli w mięsie sardeli były na tak niebezpiecznie wysokim poziomie, że władze stanu zaapelowały do mieszkańców, by przestali je jeść.
 

Zakwit alg, który w 2015 roku pokrył Zachodnie Wybrzeże USA pobił rekordy pod względem toksyczności w tym regionie. Od fiordów Ameryki Południowej po wody Morza Arabskiego, szkodliwe zakwity, być może zachęcone przez ocieplanie się oceanów i inne zmiany związane z klimatem, zasiały jeszcze większe spustoszenie w życiu oceanu i ludzi. A wielu naukowców przewiduje, że będzie jeszcze gorzej.
 

- Zeszłoroczne wydarzenia pozwoliły nam zrozumieć, jak mało tak naprawdę wiemy o konsekwencjach tych zdarzeń – twierdzi Raphael Kudela, ekspert z dziedziny alg toksycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. 
 

Od kilkudziesięciu lat wiadomo na przykład, że składniki odżywcze takie jak odpady po nawozach i zwierzętach hodowlanych, które z gospodarstw rolnych spływają do rzeki Mississippi, mogą napędzać powstawanie szkodliwych zakwitów w oceanie i tworzenie się stref martwych wód o niskiej zawartości tlenu, jak ta w Zatoce Meksykańskiej. Na całym świecie coraz częściej obserwuje się takie zjawiska. W obliczu gwałtownego wzrostu populacji, więcej azotu i odpadów siłą trafia teraz do morza.  
 

- Nie ma wątpliwości, że jest coraz więcej zakwitów w różnych miejscach, że trwają one dłużej, a na różnych obszarach obserwujemy nowe gatunki – twierdzi Pat Glibert, ekspert od fitoplanktonu na University of Maryland. – Te tendencje są prawdziwe.
 

Naukowcy widzą też teraz niepokojące dowody na istnienie szkodliwych alg w miejscach prawie wyludnionych. Zakwity trwają dłużej i mają większy zasięg i wraz z ocieplaniem się wód stają się bardziej toksyczne. Niektórzy są zdania, że miejsca borykające się z kiepską gospodarką odpadami już teraz mogą mieć poważne problemy w obliczu związanych z klimatem zmian w pogodzie. 
 

Źródło: National Geographic News, pełna wersja artykułu znajduje się tutaj.
 

Tekst: Craig Welch


Jakie uczucia towarzyszą ci, gdy przelatujesz szybowcem nad Himalajami? Posłuchaj opowieści Sebastiana Kawy!