Zwycięzcą głównym plebiscytu został Gaetano Dario Gargiulo za fotografię zatytułowaną „The Day of the Tentacle” (Dzień Macki). Choć właściwie autorem fotografii jest sama ośmiornica.

– W dniu zrobienia zdjęcia pozostawałem w basenie pływowym, ponieważ przypływ był zbyt niski, aby wyjść poza jego granice. W jednej z najpłytszych części basenu zauważyłem ośmiornicę. Położyłem aparat w pobliżu jej legowiska i ośmiornica zaczęła z nim wchodzić w interakcje. Wyszedł całkowicie z jaskini i ku naszemu zdumieniu, zaczęła robić zdjęcia! Mój syn (3-latek widoczny w tle) był bardzo zaciekawiony ośmiornicą – opowiada Gargiulo.

ZOBACZ GALERIĘ >>>

Jedną z ważnych prac jest fotografia Christopha Chellapermala, która zwyciężyła w kategorii „ochrona wód”. Przedstawia jednorazową maseczkę unoszącą się na wodzie. Wokół niej pływają mniejsze i większe kawałki śmieci. 

– To zdjęcie zostało zrobione w Antibes na Riwierze Francuskiej latem 2020 roku. Co tydzień działacz Laurent Lombard z organizacji pozarządowej „Operation Mer Propre” organizuje spotkania z lokalnymi ekologami, aby oczyścić wybrzeże. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Morze Śródziemne jest  jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz, gdzie odpady z tworzyw sztucznych dryfujące i rozpadające się na mikroplastik stały się niestety normą – mówi autor fotografii.

Do konkursu swoje prace zgłosili fotografowie z 80 krajów. W plebiscycie ufundowano nagrody o łącznej wartości ponad 45 000 dolarów, czyniąc nagrodę Ocean Art jedną z najwyższych na świecie. Mimo pandemii koronawirusa, organizatorzy konkursu nie narzekali na brak zainteresowania. 

„Podwodni odkrywcy z całego świata robili zdjęcia na własnych podwórkach lub w wybranych miejscach otwartych na podróże, albo wrócili do swoich archiwów, aby dostarczyć nam naprawdę przyciągających wzrok fotografii. Te zdjęcia pokazują wytrwałość podwodnego artyzmu pośród przeciwności tamtych czasów” - podkreślili. 

Fotografów nagrodzono aż w 12 kategoriach. Zwycięskie prace przedstawiamy w naszej galerii. A wszystkie wyróżnione fotografie znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu