Rafy koralowe – piękne, kolorowe, tajemnicze, zamieszkałe przez tysiące stworzeń i …bliskie wyblaknięcia, co w ich przypadku oznacza śmierć, a przy okazji zaburzenie funkcjonowania całego wodnego ekosystemu. Grupa profesjonalnych nurków przygotowała zestawienie pięciu miejsc na świecie z najpiękniejszymi rafami koralowymi na świecie. Być może nie wszyscy z nas będą mieli okazję zobaczyć choć jedną z nich na żywo, ale wszyscy możemy wziąć udział w ich ratowaniu

Najpiękniejsze rafy koralowe na świecie

1 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Rafy Koralowej, z kolei tydzień później, 8 czerwca, w kalendarzu znajdziemy informację o Światowym Dniu Oceanów. Jednym słowem, początek czerwca to dobry czas, żeby zatroszczyć się o wody, zwłaszcza, że pokrywają 70 proc. Ziemi, produkują tlen, a przy tym regulują klimat. Z roku na rok nasza świadomość w kwestii dbania o środowisko jest coraz większa. Wiemy już między innymi, że plastik często ląduje w oceanach, następnie raniąc lub nawet zabijając zwierzęta. Nie tak dawno temu Internet obiegło nagranie, na którym lekarze weterynarii wyciągali żółwiowi plastikową słomkę z nosa. Zwierzę nie ukrywało bólu.

Takie obrazki zostają w pamięci na długo. Nie tylko ryby i ssaki morskie cierpią na skutek nieodpowiedzialnych zachowań ludzkich, w tym będącego ich następstwem globalnego ocieplenia. Rafa koralowa umiera powoli. Dopiero zdjęcia obumarłych koralowców robią na ludziach wrażenie. Wtedy jest już jednak za późno na ratunek. Grupa profesjonalnych instruktorów nurkowania postanowiła przypomnieć nam, że piękno oceanów zależy również od nas. Te obrazy mogą w przyszłości zniknąć. Oto najpiękniejsze rafy koralowe na świecie.

Wyspy Fidżi, Tavarua

Tavarua to najpopularniejsza i najbardziej charakterystyczna wyspa należąca do Republiki Fidżi. Swoją sławę zawdzięcza temu, że kształtem przypomina serce. Chyba trudno o lepszą zachętę na przyjazd dla zakochanych par. Tavaruę upodobali sobie jednak nie tylko romantycy, ale też surferzy i miłośnicy nurkowania wśród rafy koralowej. W tym miejscu koralowce przybrały wyjątkowo fantazyjne kształty.

Zatoka Tajlandzka

Rafy koralowe położone na południe od Koh Phangan na zachodnim brzegu Zatoki Tajlandzkiej są kolorowe i pełne różnorodnych gatunków zwierząt morskich, od potężnych rekinów wielorybich i majestatycznych mant po wykwintne ślimaki nagoskrzelne i makrostwory.

Marsa Alam

Egipt to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród nurków. Szczególnie warto odwiedzić południe kraju. Rafa koralowa biegnie wzdłuż wybrzeża od Port Ghalib na południe, zapewniając schronienie rybom każdego koloru.

Belize

U wybrzeży Belize znajduje się najdłuższa nieprzerwana rafa koralowa na półkuli zachodniej i druga co do wielkości rafa koralowa na świecie.

Wielka Rafa Koralowa

Zobaczyć na żywo Wielką Rafę Koralową to marznie chyba każdego nurka na świecie. Mimo że co roku odwiedzają ją miliony, nadal można tu znaleźć ukryte miejscówki do spokojnego eksplorowania.

Jak uratować rafę koralową?

Bez względu na to, gdzie mieszkamy, nad oceanem lub setki kilometrów dalej, każdy z nas może mieć swój udział w ratowaniu rafy koralowej. Wiele zagrożeń dla koralowców występuje bezpośrednio w wodzie, jednak część z nich wynika z działalności człowieka. Zmiana codziennych przyzwyczajeń to pierwszy duży krok w dobrą stronę.

Korzystaj z przyjaznych dla środowiska środków transportu. Zamiast prowadzić samochód, staraj się częściej chodzić, jeździć na rowerze lub korzystać z transportu publicznego. Jeśli planujesz kupić samochód, wybierz pojazd oszczędny, taki jak samochód hybrydowy lub elektryczny. Korzystanie z tych metod transportu może pomóc w zmniejszeniu ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Emisje te przyczyniają się do zakwaszenia oceanów i wzrostu temperatury oceanów. Bardziej kwaśne wody oceaniczne hamują wzrost koralowców, a cieplejsze wody powodują ich bielenie.

Wyrzucając śmieci, korzystaj z odpowiednich kontenerów. Rób to tak, aby uniknąć wydmuchiwania lub wyrzucania śmieci do zbiorników wodnych. Na plażach upewnij się, że nie zostawiasz żadnych papierków czy butelek i nigdy nie rzucaj niedopałków papierosów na piasek.

Unikaj kupowania żywych koralowców, a jeśli kupujesz rybę akwariową, upewnij się, że została złowiona w zrównoważony dla środowiska sposób.