Każda sytuacja ma potencjał

Rzuć wyzwanie swoim dzieciom, by robiły różne zdjęcia. Uchwyćcie krajobraz swojego ogrodu, detale architektoniczne, zróbcie portret członka rodziny siedzącego nieruchomo, ale też zdjęcie tej samej osoby podczas codziennych aktywności, jak odkładanie naczyń czy jazda na rowerze i nie bójcie się fotografować o różnych porach dnia. Powstała w ten sposób galeria stworzy spójny i bogaty portret waszej codzienności.
 

Nie obrażaj się na brzydką pogodę

Pochmurny dzień? Nie odkładaj aparatu!. Zamiast marzyć o słonecznym dniu i pięknej pogodzie, zauważ, jak elementy takie jak deszcz, mgła i chmury mogą skutecznie przekazywać emocje, zwłaszcza nostalgię. Nie mówiąc już o podeszczowych kałużach, które (zwłaszcza fotografowane z odległości kilku centymetrów), ze względu na odbicia w tafli wody, są bardzo wdzięcznym obiektem.
 

Czekaj i obserwuj

Jeśli chodzi o superaktywne dzieci lub zwierzęta domowe, czasami trudno im wytłumaczyć, żeby na chwilę zamarły do zdjęcia. Do takiej fotografii potrzebne będą ogromne pokłady cierpliwości i wnikliwe oko, które zdoła złapać idealny kadr, zanim fotografowany obiekt przypomni sobie, że wcale nie lubi siedzieć nieruchomo.

Jeśli chcesz sfotografować zwierzę, zbliż się do niego powoli, zejdź z aparatem możliwie nisko i staraj się znaleźć jednolite tło.
 

Złota godzina 

Najpiękniejsze światło naturalne pojawia się dwa razy dziennie – wcześnie rano, gdy słońce wschodzi, oraz tuż przed jego zachodem. Ten czas nazywa się “złotą godziną”, ponieważ słońce pod takim kątem sprawia, że wszystko wygląda piękniej. To świetny czas, by zwiedzić dom i okolice za pomocą obiektywu, nawet jeśli wiąże się z bardzo wczesną pobudką.


Zaplanuj portret idealny

Nie potrzebujesz lampy błyskowej, by uzyskać perfekcyjne zdjęcie członka rodziny – jeśli umieścisz swój obiekt w pobliżu okna, możesz polegać na samym naturalnym świetle. Chcesz je trochę zmiękczyć? Użyj zasłon lub firanek.

 

Podpowiedz dzieciom, aby szukały ciekawych szczegółów w swoich fotograficznych obiektach. Ktoś gra na pianinie? Skup się na jego rękach. A może bierze udział w maratonach? Spójrz na jego stopy. Abstrakcja zawsze mówi coś o człowieku. Szukaj takich niuansów, eksperymentuj i wypełnij kadr ręką, stopą lub kępką włosów, bo czemu nie?  Jeśli fotografujesz grupę, zrób kilka zdjęć, by uzyskać obraz, na którym nikt nie ma zamkniętych oczu.
 

Wyżej, niżej

Umieść swój aparat w nietypowym miejscu, które zapewni ci nowy lub intrygujący punkt widzenia. Możesz robić zdjęcia z balkonu, drzewa, drabiny i odpowiednio z pozycji kucającej, lub nawet leżącej. 
 

Niech zmrok cię nie zniechęca

Brak naturalnego światła nie musi wiązać się z odłożeniem aparatu. Miej oko na rzeczy, które będą się działy, gdy nadejdzie wieczór. Wszyscy uwielbiają oglądać zachód słońca, ale podczas fotografowania nie wystarczy zrobić zdjęcia wielkiego nieba – dobrze jest ująć w kadrze element, który wzbudzi zainteresowanie.

Gdy chcesz sfotografować pełnię księżyca,  nie używaj zoomu w aparacie, bo znacznie pogarsza on jakość zdjęć. Zamiast tego najpierw zrób zdjęcie, a potem je powiększ, aby przyciąć lub powiększyć szczegóły. W przypadku takiego rodzaju fotografii najlepiej, gdy telefon jest ustabilizowany, ponieważ nawet małe wibracje obiektywu mogą drastycznie obniżyć jakość zdjęcia.