IQAir to szwajcarska firma, która zajmuje się monitorowaniem jakości powietrza na świecie. W swoim najnowszym, pierwszym tak dużym raporcie przedstawiła bardzo niepokojące dane. Okazuje się, że praktycznie każdy kraj przekroczył normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Naukowcy ustalili, że tylko 222 miasta spełniały wytyczne WHO. W tym niechlubnym rankingu Polska nie jest prymusem w ujęciu światowym, ale w Europie jesteśmy w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów.

Na pierwszym miejscu Bangladesz, w którym norma została przekroczona aż 10-krotnie

Autorzy raportu „2021 World Air Quality Report” przeanalizowali jakość powietrza w 6475 miastach ze 117 krajów. Badacze sprawdzali, ile wynosi stężenie pyłu zawieszonego PM2,5, który uznaje się najbardziej szkodliwy dla naszego zdrowia. W raporcie możemy przeczytać, że w samych Stanach Zjednoczonych nawet 97% miast nie spełnia normy ustalonej przez WHO.

Na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych krajów świata znalazł się Bangladesz. Tam średnie roczne stężenie pyłów PM2,5 wynosi aż 76,9 µg/m³. Eksperci przypominają, że dopuszczalna średnia ustalona przez Światową Organizację Zdrowia to 5-10 µg/m³ w ujęciu rocznym, a wynik powyżej 50 µg/m³ jest już zagrożeniem dla życia i zdrowia. To oznacza, że mówimy tu o przekroczeniu normy nawet 10-krotnie.

Na drugim miejscu uplasował się Czad z wynikiem 75,9, a podium zamyka Pakistan, gdzie średnie stężenie roczne wyniosło 66,8. Najbardziej zanieczyszczonym państwem z Europy jest Czarnogóra, która znalazła się na 16. miejscu. Tam roczna średnia PM2,5 jest na poziomie 35,2. Polska jest na 52. pozycji. Średnie zanieczyszczenie pyłem PM2,5 w naszym kraju wyniosło 19,1 µg/m³.

W Europie jesteśmy na 8. miejscu

W porównaniu światowych stolic najgorzej wypadła stolica Indii. W Nowym Delhi stężenie PM2,5 jest na poziomie aż 85 µg/m³. Warszawa znalazła się na 50. miejscu. Co smutne, w Europie przed nami są jedynie stolice Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Gruzji i Ukrainy.

Jeżeli na tapet weźmiemy tylko Europę, nasz kraj wypada naprawdę źle. Jesteśmy na 8 miejscu w rankingu jakości powietrza. Na Starym Kontynencie najgorzej wypada Czarnogóra. Z kolei najlepsza sytuacja jest w Finlandii, Estonii oraz Islandii i krajach skandynawskich.

Raport jest ostrzeżeniem dla naszej planety

Autorzy raportu podkreślają, że ich badania to alarm i ostrzeżenie dla całej planety. Eksperci kolejny raz przypominają, że rządy powinny podjąć natychmiastowe działania, aby obniżyć emisję zanieczyszczeń powietrza. Tu przecież chodzi o ludzkie życie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na świecie umiera kilka milionów osób na skutek wdychania smogu i zanieczyszczonego powietrza. Większość przedwczesnych zgonów ma związek z zatruciem pyłem zawieszonym PM2,5. WHO przypomina, że długotrwałe narażenie na jego działanie powoduje skrócenie średniej długości życia.

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Badania pokazują, że smog jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego i rozrodczego. Zaliczyć do nich można między innymi: choroby serca, astmę, infekcje dróg oddechowych. Dodatkowo osoby, które mają częsty kontakt ze smogiem, są bardziej narażone na zawały, nadciśnienie tętnicze i choroby nowotworowe.

Zanieczyszczone powietrze jest ogromnym zagrożeniem również dla kobiet w ciąży. Długotrwałe wdychanie smogu może być przyczyną przedwczesnych porodów lub nawet poronienia. Dlatego jeśli poziom smogu w mieście jest ekstremalnie wysoki, należy ograniczyć do minimum czas spędzany na zewnątrz. Jeżeli już musimy wyjść na dłuższy czas, warto założyć odpowiednią maseczkę antysmogową.