Wystawa szopek krakowskich

Od 8 grudnia w muzeum można podziwiać szopki krakowskie ze zbiorów PME oraz bogaty materiał ikonograficzny.
Szopki krakowskie stanowią jedną z najciekawszych tradycji związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Do I wojny światowej występowały jako kolędniczy rekwizyt, a współcześnie stanowią obiekty kolekcjonerskie. Konkurs na najpiękniejszą szopkę jest barwnym i wyjątkowym wydarzeniem przedświątecznym w Krakowie.

Rodzinne spotkania z tradycją. Warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych

W sobotę 12 grudnia o godz. 10 i 13 odbędą się zajęcia, na które są zaproszone dzieci wraz z rodzicami. Na warsztatach będzie można poznać zwyczaje bożonarodzeniowe, a następnie pod kierunkiem twórczyń ludowych wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy, opłatka, papieru i bibuły. Na zakończenie warsztatów wystąpi grupa kolędnicza.
Bilety w cenie 10 zł (od dziecka) do nabycia w kasie Muzeum od wtorku 8 grudnia. Liczba miejsc ograniczona. Informacji udziela Dział Naukowo - Oświatowy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, tel. (22) 696 53 80.

Kiermasz bożonarodzeniowy

W niedzielę 13 grudnia w godzinach 10-17 będzie można odwiedzić stoiska z ozdobami choinkowymi (ze słomy, bibuły i opłatka), z szopkami, zabawkami, rzeźbą ludową, malarstwem, ceramiką, wycinankami, wiejskim jadłem, miodami i wyrobami z wosku. Nie zabraknie oczywiście pachnących pierników.
W kiermaszu weźmie udział około 75 twórców z różnych regionów Polski: Łowicza, Kurpii, Kaszub, Podlasia, Lubelszczyzny, Warmii, Beskidu  Sądeckiego oraz z Białorusi i Litwy.
Wystąpi także góralski zespół Kolędnicy ze Stryszawy.
Wstęp: 5 zł (osoby dorosłe).

www.ethnomuseum.pl