Ośmiornice to niezwykle fascynujące stworzenia. Te ośmioramienne głowonogi bardzo szybkie, sprytne i inteligentne. Dobrze zdają sobie sprawę ze swoich słabości, które umiejętnie wykorzystują w walce o przetrwanie. Charakteryzują je wyjątkowe zdolności motoryczne i bardzo dobry wzrok. Niektóre gatunki potrafią wyrzucać sepię, inne są mistrzami kamuflażu i odstraszania, a są też takie, które dysponują silnym jadem.

Po raz pierwszy nagrano ośmiornice, które rzucają piaskiem

Okazuje się jednak, że zwierzęta te wciąż potrafią nas zaskakiwać. Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się zaobserwować, że ośmiornice są bardzo dobrymi… miotaczami. Na nagraniu wideo widać dwie ośmiornice z gatunku Octopus tetricus. W pewnym momencie jedna ciska w drugą piaskiem wybranym z dna oceanu. Badacze postanowili przeanalizować to zachowanie, a wnioski przedstawiono na łamach czasopisma naukowego „PLOS One”.

Głowonogi zostały nagrane w zatoce Jervis na południowym wybrzeżu Nowej Południwej Walii w Australii. Autorom udało się zidentyfikować nawet ponad 100 przykładów zachowań, gdy ośmiornice rzucały fragmentami dna, piaskiem lub glonami w innego osobnika. Najczęściej skutkowało to tym, że atakowana ośmiornica uskakiwała od atakującego.

– Wykonanie takiego manewru pod wodą, nawet na niewielką odległość, wydaje się niezwykle trudnym do zrobienia. Jest to naprawdę wyjątkowe zachowanie – twierdzi w rozmowie z Live Science David Scheel, profesor biologii morskiej z Alaska Pacific University w Anchorage.

Ośmiornice wykorzystują syfon, aby wytworzyć gwałtowny odrzut

Na głowie ośmiornicy oprócz oczu znajduje się również syfon. To właśnie dzięki niemu zwierze potrafi przemieszczać się z odrzutem, wypychając przez niego wodę. Naukowcy zaobserwowali, że ta część ciała tych głowonogów jest odpowiedzialna za rzucanie piaskiem. Badacze zwracają uwagę na to, że wykonanie takiego ruchu wymaga od ośmiornicy ułożenia syfonu w nietypowej pozycji, co oznacza, że robiły to celowo.

Co ciekawe, 66% wszystkich „rzutów” wykonały samice. W 32% przypadków ośmiornice używały syfonu do sprzątania nory, a 53% wykorzystywały go w interakcji z inną ośmiornicą, rybą, a nawet… jedną z kamer. Naukowcy zaobserwowali, że te głowonogi, które zostały „obrzucone błotem”, zmieniały swoje zachowanie. Czasem schylały się w stronę agresora, a czasem podnosiły macki w kierunku rzucającego zwierzęcia.

Naukowcy sugerują, że może być to typowe zachowanie obronne

Naukowcy twierdzą, że zachowanie to może odkrywać pewną rolę społeczną w życiu ośmiornic. Uczeni zwracają uwagę, że może być to pewna forma komunikacji. Widać było wyraźną różnice pomiędzy rzutami, które były skierowane w inne zwierzęta, a tymi, gdy głowonogi czyściły nory.

Autorzy badań opisują, że w Zatoce Jervis ośmiornice mają wyjątkowo dobre warunki do życia i żerowania. Właśnie dlatego, żyje tam relatywnie duża populacja m.in. gatunku Octopus tetricus. Oznacza to, że częstotliwość interakcji międzygatunkowej jest dużo większa. Naukowcy sugerują, że wyrzucanie fontanny składającej się z piasku, glonów itp. Może być zarówno próbą ochrony swojego siedliska, jak i odpieraniem zalotów natrętnych samców.

Źródło: PLOS One