To szóste muzeum w szeregu MMM, czyli Mountain Messner Museum. MMM Corones dedykowane jest najwyższym górskim szczytom świata. Budynek muzeum, zwanego już „muzeum w chmurach”, zaprojektowała architektka Zaha Hadid. Bryła jest nowoczesna, utrzymana w futurystycznym stylu i w dużej mierze znajduje się w wyżłobionej w górze Kronplatz przestrzeni.


fot. materiały prasowe
Wejście do MMM Corones przypomina majestatycznie ociosaną bryłę lodu. Z drugiej strony muzeum znajduje się niezwykły taras zawieszony nad przepaścią z niesamowitym widokiem na Dolomity.

fot. materiały prasowe
MMM Corones wieńczy wieloletni projekt Reinholda Messnera, - himalisty, który jako pierwszy na świecie zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Messner postanowił podzielić się z innymi swoją miłością do gór i, bazując na swoim doświadczeniu, wiedzy i kontaktach, stworzyć cykl górskich muzeów: Messner Mountain Museum.

fot. materiały prasowe
Wszystkie znajdują się w Dolomitach, a pięć z nich w Południowym Tyrolu. Każde z muzeów jest dedykowane innej tematyce, jednak zawsze związaną z górami. Dotyczą m.in. historii alpinizmu, zagadnień zw. z dziejami lodowców, osadnictwa w górach, relacji ludzi z górami, także związkom religijnym z górami. MMM Firmian jest uznane za główne muzeum Messnera. Znajduje się w Zamku Sigmundskron, w okolicy Bolzano. Jego motywem przewodnim jest spotkanie człowieka z górami. Można tam znaleźć zbiory dot. historii alpinizmu, jego roli w sztuce, elementy religii z górskich terenów, a także prezentację na temat Południowego Tyrolu. MMM Juval  jest umieszczone na terenie średniowiecznego zamku Juval w dolinie Val Venosta, który jest prywatną własnością Reinholda Messnera. Muzeum ukazuje magię gór, wystawiając kolekcje nawiązujące ich mistycyzmu: ekspozycje tybetańskie, obrazy świętych szczytów całego świata, kolekcje masek szamanów, komnatę tantryczną itp. MMM Dolomites jest usytuowane na wysokości 2 181 m n.p.m. w forcie zbudowanym podczas I Wojny Światowej, na szczycie Monte Rite. Stałe wystawy przedstawiają historię alpinizmu, a także historię i dzieje odkrywania majestatycznych Dolomitów. MMM Ortles jako jedyne mieści się pod ziemią: poniżej szczytu Ortles, niedaleko miejscowości Solda. Wystawa, otwarta w 2004 r., dotyczy przede wszystkim narciarstwa oraz wspinaczek po lodzie Arktyki i Antarktyki. Część ekspozycji zajmuje największa na świecie kolekcja obrazów przedstawiających masyw Ortles/Ortler. MMM RIPA mieści się w zamku w mieście Brunico/Bruneck. Obiekt został udostępniony dla publiczności w 2011 r. Otwarcie było możliwe dzięki renowacji i teraz muzeum przenosi nas w czasie, żeby ukazać kulturę ludzi żyjących w górach Azji, Afryki, Południowej Ameryki i Europy.