Oto nowa najgłębsza jaskinia w Australii. Odkryto ją w południowej Tasmanii na głębokości 401 metrów pod ziemią. Dotychczasowa rekordzistka to położona 4 metry wyżej Niggly Cave.

Najgłębsza jaskinia w Australii nazwana jak wariant COVID-19

Najgłębsza jaskinia w Australii została odkryta już w styczniu 2022 r., jednak badacze po raz pierwszy przeszli ją dopiero pod koniec lipca. Dziewicza ekspedycja wymagała odpowiedniego przygotowania sprzętowego i logistycznego. Finalnie wzięli w niej udział jedni z najlepszych jaskiniowych ekspertów w Australii. Wśród nich Stephen Fordyce, Ciara Smart, Jemma Herbert i Brendan Moore. Przeprawa potrwała około 14 godzin.

Speleolodzy przyznają, że odkrycie nie było wielkim zaskoczeniem.

– Przypuszczaliśmy, że gdzieś tam jest głębsza jaskinia. Niggly to rozbudowany system korytarzy z wodospadem. Grotołazi od dawna zastanawiali się, co dalej dzieje się z tą wodą – mówiła Karina Anders w wywiadzie dla ABC.

Jaskinia wzbudza zainteresowanie nie tylko ze względu na swoją rekordową głębokość, ale też nietypową nazwę – Delta Variant. Przypomnijmy, że z powodu pandemii Australia zamknęła granice na prawie 2 lata. Kraj zaczął wpuszczać zagranicznych przyjezdnych dopiero wiosną 2022 r.

Pomimo dziesięcioleci eksploracji, jaskinie Tasmanii wciąż kryją wiele tajemnic. Dlatego też na pytanie, czy w Australii może znajdować się jeszcze głębsza jaskinia, badacze zgodnie odpowiadają, że tak. W końcu jeszcze na początku tego roku nikt nie był pewien, że Delta Variant uformowała się głębiej niż Niggly Cave.

Jaskiniowe niespodzianki. Gdzie znajduje się najgłębsza jaskinia na świecie?

To nie pierwszy raz, kiedy okazało się, że jaskinia lub system jaskiń jest głębszy, niż pierwotnie zbadano. Przykładowo w 2016 r. najgłębsza jaskinia słodkowodna na świecie okazała się znacznie głębsza. Z kolei w 2018 r. odkryto, że główna i najłatwiej dostępne komora jaskini Irongou w Gabonie jest przejściem do kolejnych poziomów sięgających na głębokość 25 metrów. Na czterech nowo odkrytych poziomach odkryto ludzkie szczątki pozbawione górnych siekaczy oraz biżuterię, broń i narzędzia wykonane z żelaza i miedzi.

Jeszcze innym dowodem na to, że jaskinie kryją prawdziwe skarby, jest odkrycie z 2022 r. Archeolodzy odnaleźli 8 jaskiń Gaunczów, pierwszych znanych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Większość z nich znajduje się w trudno dostępnych miejscach, co oznacza, że prawdopodobnie od setek lat pozostały w nienaruszonym stanie.

Najgłębsza znana jaskinia na świecie znajduje się w Gruzji, w Górach Gagryjskich. Według ostatnich pomiarów przeprowadzonych w 2018 r. Jaskinia Wieriowkina w najgłębszym miejscu schodzi 2212 m pod ziemię.

Jaskinie w Polsce

W Polsce jak dotąd odkryto 862 jaskinie o łącznej długości przekraczającej 135 km. Najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski to Jaskinia Wielka Śnieżna. Jest też najgłębszą jaskinią w Tatrach. Najwięcej jaskiń krasowych znajduje się w południowej Polsce, głównie w Tatrach Zachodnich, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Sudetach, i Górach Świętokrzyskich.