Pomnik aktora znajduje się w skansenie Drvengrad, założonym przez Emira Kusturicę w pobliżu miejscowości Mokra Góra, w zachodniej Serbii. Nazwa skansenu w wolnym tłumaczeniu oznacza miasto z drewna, gdyż wszystkie znajdujące się tu zabudowania, wykonane są z drzew iglastych, które w tym regionie Serbii występują szczególnie obficie.
Po przekroczeniu głównej bramy, turysta staje vis-a-vis drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Sawy. Większość budynków, liczących setki lat i otaczających centralny plac skansenu, przeniesiono tu z sąsiednich wsi. Obecnie znajdują się w nich miedzy innymi galerie sztuki, biblioteka, sklepy, kawiarnie, restauracje, pensjonaty a także szkoła filmowa i kino.
Warto zaznaczyć, że Architektoniczna Fundacja Philip’a Rotier’a z Brukseli ogłosiła skansen Drvengrad najlepszą realizacją architektoniczną w Europie pierwszej dekady naszego stulecia.
Skansen Drvengrad to jednak nie jedyna atrakcja, która czeka na turystów odwiedzających okolice Mokrej Góry. Dwa lata temu Emir Kusturica rozpoczął budowę centrum narciarskiego, które obecnie jest już oddane do dyspozycji narciarzy. Jak widać dzięki finansowemu wsparciu reżysera, ten wyjątkowy region Serbii staje się z roku na rok coraz atrakcyjniejszy dla turystów, przybywających tu coraz liczniej z całego świata.

Tekst: Agnieszka Budo