Neapol to obok Rzymu jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Ruiny Herkulanum i Pompejów co roku przyciągają tłumy turystów, jednak archeolodzy przekonują, że nowa atrakcja turystyczna, której otwarcie zaplanowano na czerwiec 2022 r., ma jeszcze cenniejsze znaczenie dla zrozumienia historii Neapolu. Mowa o Ipogeo dei Cristallini – fragmencie starożytnego cmentarza. Nekropolia jest o ponad 400 lat starsza od pozostałości po Pompejach i… wcale nie została zbudowana przez Rzymian, a przez Greków.

Grecki cmentarz pod Neapolem

Starożytni Grecy budowali grobowce dwukomorowe – w jednej modlili się żałobnicy, a w drugiej spoczywały ciała zmarłych. Archeolodzy odkryli cztery z nich pod ogrodem XIX-wiecznego pałacu w dzielnicy Sanità. Każdy grobowiec ma oddzielne wejście, a fasadę jednego z nich zdobią kolumny w stylu jońskim. To dlatego, że pierwotnie górne komory znajdowały się nie pod ziemią, a na poziomie ulicy. Zapadły się na skutek lawin błotnych, które ustały dopiero w latach 60. XX wieku, po renowacji systemu kanalizacyjnego.

Komory nie bez powodu porównuje się do komnat. Zostały wyrzeźbione tak, żeby przypominać prawdziwe pokoje. Nie brakuje w nich kamiennych ławek, a nawet „łóżek” i „poduszek”. Najcenniejsze dla badaczy były jednak zachowane malowidła ścienne. Sztuka starożytnej Grecji jest dobrze znana na całym świece, jednak większość dzieł to rzeźby. Przykłady malarstwa zostały niemal w całości utracone.

Pomalowane grobowce rzucają nowe światło na grecką sztukę, która często jest kojarzona z białymi rzeźbami i budynkami. W jednym z nich archeolodzy odkryli pomalowane na szkarłat schody i czerwoną posadzkę. „Poduszki” zostały udekorowane na turkusowo i żółto. Ściany z kolei zdobią bogate freski przedstawiające wazony i naczynia używane w obrzędach pogrzebowych oraz dwie postaci, najprawdopodobniej boga Dionizosa i Ariadnę.

Neapol nieznany

Pozostałe trzy grobowce są równie interesujące. Zdobiące je freski zostały jednak zniszczone. Niebawem czeka je renowacja. To nie jedyne grobowce wchodzące w skład starożytnej nekropolii. Około 20 pozostałych odkryto pod innymi zabudowaniami w dzielnicy Sanità.

– Jest to przestrzeń o niezwykłym znaczeniu, ponieważ dostarcza nam cennych danych na temat wierzeń i struktury społecznej Neapolis w epoce hellenistycznej i rzymskiej – powiedział Luigi La Rocca, zarządca dziedzictwa archeologicznego miasta, w rozmowie z CNN.

Starożytne grobowce zostały oficjalnie odnalezione w 1899 r. Do tego roku były zamknięte dla zwiedzających. Władze miasta mają nadzieję, że nowa atrakcja turystyczna pozwoli podróżnym spojrzeć na Neapol w nowy sposób.

Źródło: CNN