Zobacz wszystkie zdjęcia >>>

Tomasz Furmanek na świecie znany jest przede wszystkim jako autor niezwykłych zdjęć z perspektywy kajaka. Urodził się w Polsce, od wielu lat mieszka w Norwegii – wyjechał jeszcze w dzieciństwie. 

Jego fotografie są charakterystycznie symetryczne, w centrum każdej znajduje się dziób kajaka. Do tego dochodzi gra światła. 

Furmanek umieszcza widza w takim punkcie, aby ten poczuł się uczestnikiem wydarzeń w norweskiej scenerii.

Jak powstają zdjęcia?

Kajakarz na kasku montuje kamerę GoPro, często musi czekać, aż uspokoi się wiatr. Regularnie udowadnia, że da się zrobić świetne zdjęcia bez drogiego sprzętu. 

Wszystko zaczęło się od nurkowania. Żeby nurkować w wybranym miejscu, łatwiej było poruszać się małą łódką - kajak nadaje się do tego wyśmienicie! I stało się – od nurkowania do kajakowania, od kajakowania do fotografowania. 

Dziś na Instagramie znajdziemy ok. 870 jego zdjęć z kajakiem w roli głównej!

Czas na Polskę

Fotograf, jak przyznaje w rozmowie z national-geographic.pl - nie pływał jeszcze kajakiem w Polsce. Niestety. Zamierza to jednak zmienić - Mam składany kajak, który mogę transportować ze sobą w samolocie. Polskę zna nie najgorzej - w czasie studiów przez 3 lata mieszkał w Gdańsku. 

- Myślałem o robieniu zdjęć w niektórych polskich miastach - Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Może w następnym roku uda mi się zrealizować mały projekt fotograficzny w Polsce - mówi Furmanek. Trzymamy za słowo.

Kajakowe przygody Furmanka można śledzić na Instagramie.