Film „Free Solo” jest zapisem przygotowań Alexa Honnolda do wspinaczki, o której bohater marzył przez wiele lat. Honnold chce zdobyć najsłynniejszą ścianę skalną na świecie i wspiąć się na wznoszący się ponad kilometr nad ziemią granitowy monolit w Parku Narodowym Yosemite… bez żadnej asekuracji. Uznana za jedno z największych sportowych osiągnięć wspinaczka Honnolda na El Capitan wyznaczyła nowe standardy, bo gdyby nie została perfekcyjnie zrealizowana, zakończyłaby się jego śmiercią. To niezwykłe dokonanie sprawiło, że Honnold trwale zapisał się w historii ludzkich osiągnięć.

„Free Solo” to trzymający widza w napięciu film oraz inspirujący portret sportowca, który przezwycięża swoje fizyczne ograniczenia i kwestionuje to, w co wierzy, aby dokonać rzeczy niemożliwych i zbliżyć się do perfekcji. Kiedy Honnold zaczyna przygotowywać się do wspinaczki, budowana przez dziesiątki lat legenda niepokonanego przez góry wspinacza nieoczekiwanie chwieje się w posadach. Alex zakochuje się, przestaje skupiać się na wspinaczce, traci formę i staje się podatny na urazy. Twórcom filmu udało się po mistrzowsku uchwycić przejmujące momenty walki z ludzką słabością podczas śmiertelnie niebezpiecznej wspinaczki, której obserwacja może przyprawić widza o zawrót głowy. Ich produkcja jest zapisem triumfu ludzkiego ducha.

Recenzent dziennika The New York Times podkreślił, że film „Free Solo” „daje nam okazję doświadczenia niezwykłych możliwości człowieka”.

 

„Free Solo” to bardzo osobisty film. Jestem żoną alpinisty i interesują mnie emocje, jakie wywołuje wspinaczka. Chciałam nie tylko pokazać wewnętrzne dialogi Alexa i jego osobiste relacje z członkami rodziny i przyjaciółmi, ale także początki jego związku z Sanni McCandless. Interesowało nas jak Sanni radzi sobie z ryzykiem, które podejmuje Alex i w jaki sposób Alexowi udaje się pogodzić swoją pasję i miłość do gór z życiem prywatnym. Najbardziej utkwiły mi w pamięci niezwykle szczere i prawdziwe sceny z udziałem Alexa i Sanni.Podczas pracy nad filmem najwięcej problemów przysporzyło nam wkomponowanie w przedstawianą historię rozmów dotyczących samej realizacji materiału, które są jej ważnym elementem. Każdego dnia zadawaliśmy sobie etyczne pytania dotyczące ryzyka i produkcji. Ta rozmowa była nieustannie prowadzona przez Jimmy’ego i mnie, czyli reżyserów filmu oraz Alexa, czyli naszego bohatera.Alex nigdy nie idzie na żywioł. Jest niesamowicie metodyczny. To właśnie dzięki metodyczności jego wspinaczka bez asekuracji zakończyła się sukcesem. Historia Alexa to historia podążania za marzeniami, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i skłoniła do zadania widzom następujących pytań: „Jeśli Alex jest w stanie pokonać swój lęk, czy ja mogę zrobić to samo? Czy hart ducha podlega jakimś ograniczeniom?” To najważniejsze tematy, które chciałam poruszyć w filmie „Free Solo”. Mówiąc krótko, mój film zachęci widzów do rozmyślań nad dokonywanymi przez nas wyborami i odpowiedzi na pytanie: Kiedy życie ma sens i dlaczego?

 

Chai Vasarhelyi 

 

Wspinaczka bez asekuracji jest niezwykła, bo pokonujemy drogę w górę bez żadnego sprzętu i zabezpieczeń, które zapewniają nam ochronę przed upadkiem. Innymi słowy, jeśli zrobisz coś nie tak, to spadniesz i umrzesz. To najczystsza i zarazem najbardziej niebezpieczna forma wspinaczki. Jesteś tylko ty i ściana i nie możesz pozwolić sobie na najdrobniejszy błąd. Alex Honnold starannie przygotowuje się do swoich solowych wspinaczek i ma niezwykły dar - jest w stanie zapanować nad swoim strachem. Najwięksi sportowcy są oceniani na podstawie wyników uzyskanych pod presją. Umiejętność zachowania stoickiego spokoju i szczytowej formy przez wiele godzin, pomimo tego, że na każdym etapie wspinaczki stawką jest życie lub śmierć, jest prawdziwie niezwykła. Wybory, przed jakimi stają osoby decydujące się na wspinaczkę solową są bardzo trudne. Można nawet powiedzieć, że są to najtrudniejsze decyzje w ich życiu. Dokonują wyboru między ambicjami i rodziną lub bliskimi, wybierają ryzyko lub nagrodę.Podczas pracy nad filmem „Free Solo” musiałem od samego początku zaufać Alexowi, który zdecydował się zdobyć bez asekuracji szczyt El Captain dopiero wtedy, kiedy poczuł, że jest w pełni na to gotowy. Nawet teraz trudno jest mi wyobrazić sobie kogoś, kto byłby w 100% gotowy na solową wspinaczkę po ścianie El Captain. Jest to droga bardzo trudna technicznie, nawet dla profesjonalnego wspinacza, który pomimo lin asekuracyjnych i szczytowej formy może w każdej chwili odpaść od ściany. Wymaga ponadludzkiej siły i niezwykłej wytrzymałości, bo droga Freerider jest bardzo niebezpieczna i złożona. Wymaga ogromnej finezji technicznej i przemyślanego ułożenia ciała. Na pewnych odcinkach trasy musisz wspinać się na tarcie. Nie masz gdzie postawić stóp i niczego, czego mógłbyś się chwycić. Każdy ruch musi być perfekcyjny. I w przypadku Alexa tak właśnie było.

Jimmy Chin

 

„Free Solo” – premiera w niedzielę 3 marca o godzinie 21:00 na kanale National Geographic!