W poniedziałek przed południem (czasu wschodniego) huragan utrzymywał maksymalną prędkość wiatru na poziomie ok. 257 km/h – podaje Live Science. W poniedziałek wieczorem lokalnego czasu Iota dotarł do wybrzeży Nikaragui. 

W niedzielną noc prędkość wiatru huraganu Iota wzrosła o 64 km/h w ciągu zaledwie sześciu godzin. To przykład „gwałtownej intensyfikacji”, w której burze gwałtownie nasilają się w bardzo krótkim czasie. Naukowcy przewidują, że gwałtowna intensyfikacja będzie występować coraz częściej, ponieważ temperatura oceanów nadal rośnie z powodu zmian klimatycznych.

– Oko huraganu Ioty jest niedaleko granicy wybrzeża w okolicach Haulover, 41 km na południe od portowego miasta Bilwi – poinformował Marcio Baca, dyrektor instytutu meteorologicznego w Nikaragui.

Według oświadczenia National Hurricane Center (NHC), wzdłuż części wybrzeża północno-wschodniej Nikaragui, gdzie obowiązuje ostrzeżenie przed huraganem, spodziewane są ekstremalne wiatry i zagrażająca życiu fala sztormowa. Oczekuje się, że ulewne deszcze będą trwać do czwartku 19 listopada i prawdopodobnie doprowadzą do gwałtownych powodzi w niektórych częściach Ameryki Środkowej.

Według „Washington Post” Iota jest najsilniejszym huraganem, jaki kiedykolwiek zaobserwowano tak późno w sezonie. 

Honduras, północna Nikaragua, południowo-wschodnia Gwatemala i południowe Belize mogą doświadczyć ulewnych opadów (od 25 do 50 centymetrów) – donosi NPR. Na odizolowanych obszarach może spaść nawet do 76 centymetrów deszczu. 

Ostrzeżenia o huraganie wydano również dla wyspy Providencia, położonej na wschód od Nikaragui na Morzu Karaibskim. Spodziewane są także burze tropikalne lub huragany w San Andrés, wyspie na południe od Providencii.

Dwa tygodnie po innej klęsce

Iota nawiedza Nikaraguę zaledwie dwa tygodnie po uderzeniu innej burzy – huraganu Eta, który zakwalifikowywano jako huragan 4 kategorii. Żywioł zabił około 180 osób. Według NPR niedawne skutki huraganu Eta, mogą dodatkowo nasilić powodzie i lawiny błotne spowodowane przez Iotę.

Także sąsiedni Honduras poniósł szkody na skutek uderzenia Eta i może stanąć w obliczu „potencjalnie katastrofalnych skutków” ze strony huraganu Iota.

– Eta pojawiła się w najgorszym momencie, utrudniając życie milionom ludzi, których od lat dotyka nieregularny klimat, a ostatnio kryzys społeczno-gospodarczy spowodowany przez COVID-19. Martwi nas również, że deszcz i powodzie mogą zniszczyć zbiory, od których zależy los rolników uprawiających żywność na własne potrzeby – mówi Miguel Barreto, dyrektor regionalny Światowego Programu Żywnościowego, zajmującego się przeciwdziałaniem kryzysowi głodu.

Podczas uderzenia huraganu Eta Nikaragua ewakuowała około 30 000 ludzi, a wielu z nich nie miało szansy powrotu do domów przed wydaniem ostrzeżeń o kolejnym kataklizmie. W północnym Hondurasie w związku ze zbliżającym się huraganem Iota do niedzieli ewakuowano około 63 500 osób.