Najkrótsza charakterystyka lornetek High Grade to perfekcyjna optyka, solidna mechanika i wzorowa ergonomia. Zacznijmy więc od optyki. Wielosoczewkowy obiektyw daje obraz o doskonałej korekcji aberracji osiowych i pozaosiowych. Mimo, że nie zastosowano w nim szkła optycznego ED, obrazy wyróżniają się brakiem aberracji chromatycznej, co bezpośrednio wpływa na ostrość i kontrast obrazu. Pryzmaty dachowe posiadają powłoki srebrowe wyjątkowo skutecznie odbijające światło. Zapewnia to w zasadzie bezstratną transmisję wiązki światła przez pryzmaty w stronę okularów. Te z kolei to zaawansowane układy optyczne, cechujące się szerokim polem widzenia i wzorową korekcją krzywizny pola. Dzięki temu obrazy w lornetce wyróżniają się bardzo dobrą ostrością aż do samego brzegu pola widzenia. Wszystkie powierzchnie powietrze/szkło pokryte są zaawansowanymi powłokami antyodbiciowymi, które minimalizują odblaski mogące negatywnie wpłynąć na kontrast obrazu. Dzięki tym powłokom, lornetki High Grade mogą poszczycić się wyjątkowo wysoką transmisją w całym zakresie światła widzialnego oraz naturalnym oddaniem kolorów. Najwyższej jakości optyka na nic by się zdała, gdyby nie została zamontowana w precyzyjnym mechanizmie. Szkielet lornetek High Grade stanowi aluminiowy odlew ciśnieniowy, który w idealny sposób łączy lekkość i wysoką sztywność. Zestaw o-ringów dba o hermetyczne zamknięcie wnętrza lornetki, które wypełnione jest azotem. Sprawia to, że lornetka jest całkowicie wodoszczelna i zabezpieczona przed zaparowaniem wewnątrz.
Pokrycie lornetki gumą zapewnia pewny chwyt, niezależnie od tego czy trzymamy są w spoconych dłoniach latem, czy też obsługujemy lornetkę zgrabiałymi z zimna palcami w rękawiczkach. Obicie gumą uodparnia lornetkę także na wstrząsy i niewielkie uderzenia. Pokrętło ustawiania ostrości obraca się bez żadnego luzu i z właściwym oporem, co ma kluczowe znaczenie przy precyzyjnym ustawianiu ostrości. Do wysokiego komfortu obserwacji przyczyniają się także regulowane i pokryte miękką gumą muszle oczne, umożliwiające poprawne ulokowanie okularów lornetki względem oczu.
Który model serii High Grade wybierzemy: kompaktowy 10x25, uniwersalny 10x32 czy też wyróżniający się szczególnie jasnym obrazem 8x42 – zależy tylko od naszych preferencji. W każdym przypadku będzie to jednak doskonały wybór.