Nikola, czyli Mikołaj Tesla, urodził się we wsi Smiljan w chorwackiej Dalmacji. Przyszedł na świat równo o północy z 9 na 10 lipca 1856 roku. Był czwartym spośród pięciorga dzieci duchownego serbskiego kościoła prawosławnego Milutina Tesli i jego niepiśmiennej żony Djouki Mandi.

Pochodził z biednej rodziny i gdyby nie kolejne stypendia nie miałby szansy ukończyć dobrej szkoły oraz dostać się na Uniwersytet w Grazu. Tesla biegle władał czterema językami, pasjonowała go matematyka i nauki przyrodnicze. Był wszechstronnie, choć przede wszystkim samodzielnie wykształcony. Trudno o dziedzinę, która by go nie interesowała. Na uniwersytecie zaliczał po cztery semestry w rok, potrafił uczyć się nieprzerwanie przez 20 godzin na dobę, zapominając o jedzeniu i odpoczynku. 

Nikola Tesla – Wynalazki

We wspomnieniach przekonywał, że kolejne i liczne wynalazki pojawiały się w jego głowie już w pełni ukończone. Po prostu długo nad czymś rozmyślał, analizował, testował, aż wreszcie siadał do pracy i budował urządzenie od ręki. 

Wśród wynalazków Nikoli Tesli znalazły się m.in.:

  • silnik elektryczny,
  • prądnica prądu zmiennego,
  • autotransformator,
  • dynamo rowerowe,
  • elektrownia wodna,
  • bateria słoneczna,
  • turbina talerzowa,
  • transformator Tesli,
  • świetlówka.

Tesla jest również autorem konceptu radia. Choć to Włoch Guglielmo Marconi został uhonorowany Nagrodą Nobla za ten wynalazek, tak naprawdę wykorzystał do niego patenty Tesli. Minęły lata, zanim Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe do radia wąsatemu Serbowi.

Wynalazki Nikoli Tesli dały ludzkości liczne przełomy technologiczne i nadal wpływają na nasze codzienne życie. Wynalazca uzyskał ponad 300 patentów, a tym najważniejszym i najbardziej znanym był prąd przemienny lub zmienny.

Wynalazki Tesli – Prąd zmienny

Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, Nikola Tesla pracował dla Thomasa Edisona na Manhattanie i obiecano mu 50 tys. dolarów za sprawienie, że metoda prądu stałego Edisona odniesie sukces. Jak się okazało, prąd stały Edisona nie był tak skuteczny w przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości, jak własna metoda prądu przemiennego Tesli. Kiedy Edison wycofał się z oferty zapłaty Tesli za rozwiązanie wad projektu zasilania prądem stałym, Tesla zrezygnował i przeszedł do następnego przedsięwzięcia.

Wynalazca skonstruował wielofazowy silnik elektryczny wykorzystujący własności tego prądu do stworzenia efektu wirującego pola magnetycznego wprowadzającego urządzenie w ruch obrotowy. Napęd taki był bardziej efektywny od stosowanych do tej pory silników prądu stałego, cechował się także znacznie mniejszą awaryjnością.

Tesla ubiegał się o wiele patentów na swoje odkrycia zasilania prądem przemiennym. Patenty te później zostały sprzedane firmie Westinghouse. Zasilanie prądem przemiennym jest szeroko stosowane od czasu jego odkrycia i nadal ma pewne zastosowania w transmisji radiowej i telewizyjnej.

Wynalazki Tesli – Cewka Tesli

Być może najbardziej znanym symbolem pracy Tesli jest cewka Tesli, ucieleśniona w wieży, która została wzniesiona w miejscu, w którym zlokalizowane było laboratorium geniusza. Tesla stworzył wieżę zwieńczoną cewkami, które strzelały iskrami elektrycznymi w powietrzu i cyrkulowały elektryczność wokół cewek za pomocą prądu przemiennego. Sama cewka Tesli to inaczej transformator rezonansowy lub powietrzny, wytwarzający wysokie napięcie rzędu milionów woltów. 

Wynalazki Tesli – Nadajnik powiększający

Opierając się na cewkach Tesli, Nikola próbował zaoferować bezprzewodową i darmową elektryczność wszystkim. Prądy były przesyłane z jednego obwodu do drugiego, zwiększając częstotliwość, aż iskrzyły pioruny. Podłączając przewód do wieży i uruchamiając go wokół swojego laboratorium, zasilał je całkowicie bezprzewodowo. Zademonstrował efekt na scenie publiczności za pomocą żarówek, które nie były podłączone do żadnego źródła zasilania. Nadajnikowi powiększającemu udało się przesłać prąd elektryczny na odległość kilometra.

Wynalazki Tesli – Turbina Tesli

Tesla opracowała silnik tłokowy do napędzania samochodów wykorzystujących spalanie do obracania tarcz. W tym czasie powszechnie używane turbiny były mniej wydajne i opierały się na łopatkach. Wynalazek Tesli połączył wiele dysków, tworząc pompę odśrodkową. Poruszając płynem po ścieżce najmniejszego oporu, jego turbina była bardziej wydajna pod względem zużycia paliwa. 

Gładkie dyski z dyszami obracają płynem wokół krawędzi dysku. Gdy dysk się obraca, płyn przylega do krawędzi dysku i jest pobierany od krawędzi do środka. Działa poprzez adhezję, a nie tarcie, co skutkuje większą wydajnością.

nikola teslaSłynne zdjęcie Nikoli Tesli siedzącego z książką pod piorunami strzelającymi z cewki Tesli. Fot. TeslasAutobiography.com

Wynalazki Tesli – The Shadowgraph

Shadowgraph to inna nazwa promieni rentgenowskich, ale termin Tesli jest w rzeczywistości bardziej obrazujący ten proces. Zdjęcie rentgenowskie tworzy sylwetkę obszaru uchwyconego przez przepuszczenie fal radioaktywnych przez ludzkie ciało. Chociaż wynalazek został początkowo opracowany przez Rontgena, Tesla wprowadził ulepszenia do techniki, aby renderować wyraźniejsze obrazy.

Wynalazki Tesli – Radio

Zanim jego laboratorium spłonęło, Tesla pracował nad opracowaniem radia przeznaczonego do przesyłania sygnału na odległość niemal 80 kilometrów. Jednak przed jego ukończeniem inny wynalazca otrzymał patent na podobny projekt radia w Anglii. W dalszej przyszłości patenty radiowe tesli wykorzystał Guglielmo Marconi, który do dziś jest uznawany za twórcę radia.

Wynalazki Tesli – Lampa neonowa

Neonowa lampa była nie tyle wynalazkiem, co modyfikacją istniejącej technologii światła neonowego w celu wykorzystania jej do tworzenia sztucznego oświetlenia.

Wynalazki Tesli – Generator energii wodnej

Komisja Niagara Falls wybrała Teslę do zaprojektowania generatora energii wodnej w Niagara Falls przy użyciu jego technologii mocy przemiennej. Uważana za pierwszą elektrownię wodną, technologia Tesli była wykorzystywana na całym świecie do dostarczania energii elektrycznej.

Wynalazki Tesli – Silnik indukcyjny

Wykorzystując elektromagnesy do wirowania, silnik indukcyjny Tesli zasila przedmioty codziennego użytku, takie jak odkurzacze, suszarki do włosów i elektronarzędzia.

Wynalazki Tesli – Łódź sterowana radiowo

Tesla wykorzystała transmisję radiową do zasilania pierwszej sterowanej radiowo łodzi-zabawki, sterując silnikiem, oświetleniem i sterowaniem za pomocą pilota. Dzisiejsze drony są oparte właśnie na tej technologii. Podczas gdy niektórzy postrzegali jego wynalazek jako wkład w działania wojenne, tj. torpedy, Tesla uważał to za początek technologii robotycznej, która ostatecznie poradzi sobie z większością pracy dla człowieka.

Wiele wynalazków Nikoli Tesli pozostało nierozpoznanych, inne przepadły, gdy jego notatki zostały zniszczone przez pożar. Pod koniec życia jego badania zostały skonfiskowane przez FBI i dopiero w ostatnich latach zostały udostępnione opinii publicznej.