W 79 roku doszło do wybuchu Wezuwiusza. Erupcja wulkanu była tak silna, że zniszczyła m.in. Pompeje, dawne miasto Cesarstwa Rzymskiego. Niepodważalna katastrofa tysięcy osób jest dziś jednak niezwykle cennym źródłem wiedzy dla naukowców, ponieważ popiół wulkaniczny utrwalił to miasto wraz z niektórymi budowlami, a nawet ciałami ludzi i zwierząt.

W ciągu ostatnich miesięcy dowiedzieliśmy się znacznie więcej o mieszkańcach Pompejów

To już kolejne badania, które rzucają nowe światło na życie w Pompejach I wieku. W maju na przykład badacze po raz pierwszy w historii dokonali sekwencjonowania genomu mężczyzny, który wówczas zginął. Badanie wykazało nawet, na jaką chorobę cierpiał przed śmiercią.

Również w maju tego roku odbył się wernisaż ukrywanych przez setki lat fresk w Museo Archeologico Nazionale di Napoli, który poświęcony został życiu intymnemu w Pompejach. W ramach wystawy przedstawiono 70 obrazów, rzeźb i dzieł o tematyce erotycznej, które odnaleziono w ruinach miasta. Ekspozycję „sztuka i zmysłowość w domach Pompejów” można oglądać w Neapolu do stycznia 2023 roku.

Archeolodzy odnaleźli dom należący do klasy średniej

Tym razem archeologom udało się znaleźć dom, który pokazuje nam, jak żyła ówczesna klasa średnia. Do odkrycia doszło wprawdzie w 2018 roku, ale wiadomość o nim przekazano dopiero w sobotę 6 sierpnia. Gabriel Zuchtriegel, dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje przyznał, że odkrycie jest niezwykłe ze względu na to, że uwaga badaczy skupiała się zazwyczaj na domostwach bogatszych mieszkańców.

– W Cesarstwie Rzymskim żyło sporo mieszkańców, którzy nie mogli sobie pozwolić na wiele, ale próbowali jakoś wiązać koniec z końcem – mówi Zuchtriegel i dodaje, że ich życie może być również intrygujące, ale jest niestety często pomijane przez naukowców.

Dom znajdował się w jednej z największych dzielnic Pompejów. Składał się z pięciu małych pomieszczeń oraz łazienki i kuchni. W jednym z pokojów znaleziono otwarty kufer, a w innym trójnożny stolik i szafę, w której znajdowały się naczynia m.in. talerze, ceramiczne miski, wazy i amfory. W sypialni z kolei odnaleziono resztki ramy łóżka dziecięcego z pozostałościami po tkaninie, z której wykonana była najprawdopodobniej poduszka. Badacze znaleźli również lampę oliwną, która ozdobiona była płaskorzeźbą z wizerunkiem Zeusa oraz monetę z brązu.

Wnętrze jednego z pokojów, fot. Park Archeologiczny Pompeje

Naczynia porozrzucane po podłodze, fot. Park Archeologiczny Pompeje

Co wydarzyło się w Pompejach?

Gabriel Zuchtriegel twierdzi, że bardzo ważne są dalsze wykopaliska w tej części miasta. Być może archeologom uda się odnaleźć więcej domów osób z klasy średniej, co może dostarczyć nam cennych informacji na temat standardów życia mieszkańców Cesarstwa Rzymskiego oraz jak wyglądały ich ostatnie chwilę tuż przed niszczycielską erupcją Wezuwiusza.

Pompeje były średniej wielkości miastem starożytnego Cesarstwa Rzymskiego. Położone było w regionie dzisiejszej Kampanii, ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu. W I wieku n.e. doszło do erupcji Wezuwiusza, która doszczętnie zniszczyła tę miejscowość wraz z Herkulanum i Stabie oraz doprowadziła do śmierci nawet 2000 osób, które nie zdążyły się ewakuować.

Co ciekawe, miasto zostało w 65% zniszczone już w lutym 62 roku na skutek silnego trzęsienia ziemi. Mieszkańcom udało się jednak odbudować swoje domostwa i żyli we względnym spokoju 17 kolejnych lat. Na podstawie najnowszych odkryć archeologicznych, uczeni twierdzą, że do wybuchu wulkanu mogło dojść 24 października 79 roku.