Zespół polskich i włoskich archeologów prowadził wykopaliska w staroegipskiej nekropolii Abusir. Starożytny cmentarz położony jest ok. 2,5 km na północ od Sakkary i ok. 25 km na południe od Kairu. W tym miejscu znajduje się 14 piramid, które nazywane się „Piramidami Synów Słońca”. Nazwa pochodzi od władców z V dynastii, którzy przyjęli tytuł Sa-Re, co oznacza „Syn Słońca”.

Zaginiona świątynia znajdowała się pod świątynią faraona Niuserre

Naukowcy prowadzili badania w świątyni faraona Niuserre, który panował według różnych źródeł w latach ok. 2445–2414 p.n.e. lub 2455–2420 p.n.e. Według zapisów w Kanonie Turyńskim władał Egiptem przez ok. 25 lat, a za swojego panowania utracił panowanie nad Nubią. Został pochowany w piramidzie w Abusir.

To właśnie pod miejscem kultu króla z V dynastii archeolodzy odnaleźli pozostałości po zaginionej świątyni solarnej. Budynek został wykonany z cegły mułowej. Wstępne datowanie wykazało, że mógł powstać w latach 2465–2323 p.n.e. – Naszym zdaniem ruiny mogą należeć do jednej z czterech zaginionych świątyń słonecznych z V dynastii, które dotychczas znane były tylko ze źródeł historycznych – Przekazało w oświadczeniu egipskie Ministerstwo Starożytności i Turystyki.

Znalezione wśród ruin przedmioty mogą pomóc zrozumieć historię starożytnego Egiptu

Przedstawiciele ministerstwa twierdzą, że dotąd nie odnaleziono żadnego śladu po tych budynkach. Prawdopodobnie świątynia, którą odkryto, została zburzona przez faraona Niuserre, aby mógł on wybudować swoją budowlę sakralną w Abu Gurab. W podziemiach świątyni władcy Egiptu odnaleziono również starożytne naczynia oraz pieczęcie, na których znajdowały się imiona królów z V dynastii. Naukowcy mają nadzieję, że ich analiza pomogą dokładnie zidentyfikować odkryte ruiny.

Eksperci potwierdzają, że odkrycie może być przełomowe, ponieważ dotąd odnaleziono jedynie dwie świątynie solarne. Po raz pierwszy miejsce kultu boga Ra odkryto w XIX wieku. Archeolodzy twierdzą, że były to pierwsze sanktuaria, które przeznaczone były wyłącznie do oddawania czci bogu słońca. Badacze mają nadzieję, że znalezisko pomoże im lepiej zrozumieć historię starożytnego Egiptu.

Okres Starego Państwa w dziejach starożytnego Egiptu

Świątynia solarnia pochodzi z czasów Starego Państwa. To okres w historii starożytnego Egiptu, który obejmuje lata ok. 2675-2170 p.n.e. Rządziły wówczas dynastie od III do VI. Za twórcę potęgi ekonomicznej i politycznej kraju uważa się Dżosera, który był również założycielem III dynastii. Jego rządy rozpoczęły reformy całego państwa, które doprowadziły do znacznego rozwoju.

To właśnie w tym okresie powstało wiele słynnych budowli m.in. piramida schodkowa w Sakkarze i piramidy w Gizie. Historycy podkreślają, że szczyt świetności starożytnego Egiptu przypada jednak na lata rządów IV dynastii. Kraj powiększył wówczas swoje terytorium i doprowadzono do całkowitej centralizacji zarządzania krajem. Były to również lata względnego spokoju zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Żródło: Heritage Daily