Marsjański łazik okazał się znacznie silniejszy, niż sądzono na początku misji. Trudno uwierzyć, że misja zaprojektowana na mniej więcej 90 dni rozciągnęła się do 15 lat! To ostatnie zdjęcie dobrze podsumowuje ten sukces. Spójrzcie na nie i oddajcie się marzeniom (w tle polecamy puścić sobie „Life on Mars” Davida Bowie). 

Panorama w 360 stopniach powstała w maju ubiegłego roku. Do jej stworzenia urządzenie potrzebowało około 29 dni fotografowania swojego otoczenia. W tym czasie Opportunity zrobiło 354 zdjęcia, które następnie zostały przesłane na Ziemię, gdzie specjaliści w NASA skleili je w jeden obraz. 

Większość ujęć jest kolorowa i bogata, jednak kilka z nich jest czarnobiałe. Zauważycie je w dolnym lewym rogu całej kompozycji. To efekt kończącej się baterii łazika, która nie pozwoliła na zapisanie obrazu w odcieniach zieleni i fioletu, które pozwoliłyby na kolor. 

- Ta ostatnia panorama ucieleśnia to, co sprawiło, że misja Opportunity jest tak wyjątkowa w historii odkryć i badań – mówi John Callas z należącego do NASA Jet Propulsion Laborator w Pasadenie, w Kalifornii - Po prawej zobaczycie w oddali krawędź krateru Endeavor, a po jego lewej stronie ślady naszego łazika. Daleko po prawej i lewej widać wnętrza doliny Perseverance oraz krateru Endeavor, niezbadane, czekające na wizytę przyszłych odkrywców.” 

 

Tych odkrywców Czerwona Planeta raczej prędko nie zobaczy, zatem te urzekające panoramy będą na wiele kolejnych dekad najbliższym widokiem Marsa dla całej ludzkości. 

Źródło: NASA / Science Alert