Jeśli planujesz weekendowy wypoczynek, na pewno warto odwiedzić Kraków. Byłeś? Oczywiście, że byłeś. W samym dwa tysiące dziewiętnastym roku stolicę Małopolski odwiedziło ponad czternaście milionów turystów. Kraków ze swoimi atrakcjami to jedno z najczęściej odwiedzanych polskich miast. Ale to, że w Krakowie byłeś, wcale nie znaczy, że go już znasz. Zapewne zwiedziłeś Wawel i Sukiennice, może zahaczyłeś o Kościół Mariacki i chłonąłeś niepowtarzalny klimat Starego Miasta. A Kraków wcale nie jest taki oczywisty jakby się mogło wydawać.

Nietypowe miejsca w Krakowie: dlaczego warto je zwiedzić?

Kraków jest miastem rozwijającym się bardzo dynamicznie. Prócz tego posiada mnóstwo bardzo dobrze zachowanych zabytków, które stanowią znakomitą część historii naszego kraju. To one zazwyczaj skupiają na sobie uwagę turystów, którzy co roku tłumnie przybywają, aby je podziwiać. Warto jednak czasami zboczyć z popularnych turystycznych szlaków, aby poznać również bardziej nietypowe miejsca w Krakowie. Stolica Małopolski bowiem obfituje w miejsca godne zobaczenia przez dorosłych i dzieci. Dla tych ostatnich niezwykłe miejsca w Krakowie z pewnością będą bardziej atrakcyjne aniżeli standardowa wycieczka po Wawelu. Poznaj dziesięć oryginalnych atrakcji Krakowa!

Synagoga Remu

Bez wątpienia warto, abyś podczas wycieczki do stolicy Małopolski odwiedził to niezwykłe miejsce w Krakowie.
Synagoga Remu znajduje się na Kazimierzu, przy ulicy Szerokiej 40. Jest jedną najstarszych krakowskich synagog i jedyną, w której odbywają się nabożeństwa w regularnych tradycyjnych porach. Powstała w XVI wieku synagoga wraz z przylegającym do niej cmentarzem (kirkutem) stanowi niepowtarzalny i bezcenny zespół żydowskiej sztuki sakralnej i architektury i jest wpisana do krajowego rejestru zabytków. Murowany budynek wzniesiono w stylu renesansowym. Znajduje się w niej oryginalny, pochodzący z drugiej połowy XVI wieku, późnorenesansowy rzeźbiony w kamieniu aron ha- kodesz jak również barokowe drzwi bimy zdobione płaskorzeźbami i polichromiami , oryginalne świeczniki z wizerunkami biblijnych zwierząt . Z kolei na dziedzińcu tego niezwykłego miejsca znajdują się tablice upamiętniające krakowskich Żydów,którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Kirkut przy synagodze został założony w 1533 roku . Znajdują się na nim cenne macewy z XVI i XVII wieku.

Dom Jana Matejki

Muzeum poświęcone temu wybitnemu malarzowi to bez wątpienia niezwykłe miejsce w Krakowie. Znajduje się w rodzinnym domu artysty, przy ulicy Floriańskiej 41. Zbiór prac dokumentujący wszystkie okresy twórczości, listy, a nawet kolekcja narzędzi tortur uratowanych przez Matejkę podczas renowacji wieży dawnego ratusza. Można również zobaczyć w jakich warunkach tworzył, jak wyglądało jego studio. Jednym słowem, wizyta w tym niezwykłym miejscu w Krakowie będzie stanowić niezwykłą atrakcję, a dla dzieci wyjątkową lekcję historii i sztuki.

Staw Dąbski

Po lekcji historii czas na lekcję przyrody. To oryginalne miejsce w Krakowie jest bowiem objętym ochroną ekosystemem z rzadkimi gatunkami zwierząt takimi jak na przykład różanka czy szczeżuja wielka, która jest największym spośród małży występujących w Polsce. Położony w dzielnicy Dąbie, w sąsiedztwie Galerii Kraków Plaza na pewno będzie stanowił miłą odskocznię od zamkniętych muzeów i kościołów.

Nowa Huta

Niesamowite miejsce w Krakowie. Warto zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie tego miasta w mieście, bo naprawdę jest co oglądać. Stworzona na potrzeby komunistycznej propagandy dzielnica z dużymi blokami mieszkalnymi dziś stanowi niezwykłą atrakcję Krakowa i swoisty relikt PRL. Jeśli zawitasz do Nowej Huty koniecznie zobacz:

  • Plac Centralny - serce Nowej Huty, od niego warto rozpocząć zwiedzanie tego niesamowitego miejsca w Krakowie.
  • Aleję Róż - miejsce poświęcone Włodzimierzowi Leninowi, którego pomnik niegdyś właśnie tutaj się znajdował.    
  • Muzeum PRL - gdzie jak nie w Nowej Hucie powinno się znajdować miejsce skupiające eksponaty czasów komunizmu? Znajdziesz je w budynku dawnego Kina Światowid.     
  • Kopiec Wandy - najstarszy kopiec w Krakowie z ok. VII – VIII wieku. Na jego szczycie kopca znajduje się ozdobiony kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda” marmurowy pomnik orła w koronie projektu Jana Matejki.
  • Arka Pana czyli Kościół Matki Bożej Królowej Polski - którego historia kościoła związana jest z obroną krzyża przez mieszkańców Nowej Huty w 1960, w miejscu gdzie miał stanąć kościół.     

To tylko kilka z atrakcji, na które tu trafisz. Jeśli podczas zwiedzania Krakowa zahaczysz o Nową Hutę, na pewno znajdziesz ich tu dużo więcej.