Remont dworca w Rzeszowie

Trwa budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, co wiąże się z przebudową głównego dworca kolejowego w stolicy Podkarpacia. Według wstępnych zapowiedzi włodarzy miasta i przedstawicieli PKP, inwestycja dofinansowana ze środków unijnych, warta 74 mld złotych, ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Choć modernizacja wiąże się chwilowymi utrudnieniami dla pasażerów, to jednak efekt końcowy będzie tego warty. 

– Inwestycja sprawi, że dworzec Rzeszów Główny odzyska jednolity, modernistyczny charakter, który został zmieniony od czasów jego przebudowy w latach 60. XX wieku przez historyzujące nawiązania do XIX-wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudów na przełomie XX i XXI wieku – zaznaczono w komunikacie PKP S.A.

Remont dworca w Rzeszowie obejmuje zarówno odnowienie elewacji na zewnątrz, a także pomieszczeń w środku. Jak podkreśla wykonawca, z budynku usunięte zostaną łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana, historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. O modernistyczny charakter miejsca zadba stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku. Z kolei plany dotyczące wnętrz dworca do tej pory były owiane tajemnicą, bowiem zależały one od przeprowadzonych wcześniej badań konserwatorskich. W czasie ich trwania dokonano cennego odkrycia

W budynku dworca PKP w Rzeszowie odkryto mozaikę z lat 60. 

Przed kilkoma dniami Podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu poinformował za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej, że w trakcie prac budowlanych na rzeszowskim dworcu PKP konserwatorzy natrafili na modernistyczną mozaikę z lat 60. minionego wieku. Wykonana z kamienia ścienna dekoracja odkryta została w dawnej sali restauracji. 

– Mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel. Wykorzystano w niej kamienie. Fragmenty polichromowane wykonano w technice olejnej przy użyciu naturalnych pigmentów ziemnych, tj. ochry, ugry i umbry – czytamy na facebookowym profilu WUOZ Przemyśl. 

 

– Całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne przeplata się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami. Do wykonania mozaiki użyte zostały wielobarwne otoczaki, nasączane olejami w celu zachowania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia – mówi Elżbieta Wiącek-Lach, pełniąca nadzór konserwatorski nad inwestycją.

Konserwatorka podkreśliła także, że „odkryta mozaika jest jednym z niewielu tego typu projektów zrealizowanych i zachowanych do dnia dzisiejszego na terenie Rzeszowa”, a „forma oraz technologia wykonania kompozycji oddaje charakter i idee sztuki modernistycznej”. Teraz mozaika zostanie odrestaurowana i znajdzie swoje miejsce w nowo wyremontowanym dworcu PKP w Rzeszowie, wchodzącymw skład Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

Autor mozaiki nie jest znany. Podejrzenia padają jednak na małżeństwo artystów oraz absolwentów paryjskiej École des Beaux-Arts i Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku – Hannę i Gabriela Rechowiczów. Ich inne dzieła można podziwiać także w Warszawie, np. w Domu Chłopa czy w Szkole Rzemiosła. 

Lubisz czytać o nowych odkryciach? Na National-Geographic.pl, w zakładce „Odkrycia”, znajdziesz najświeższe informacje związane z archeologią, fascynującymi znaleziskami i wynikami prowadzonych od lat badań naukowych. 

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu