Natura potrafi zaskoczyć, bywa, że w starciach dzikich zwierząt, zwycięsko wychodzi słabszy osobnik. Sytuacja z Indii zaskoczyła jeszcze bardziej. W dużym skrócie. Kobra ugryzła ośmioletniego chłopca. Dziecko się odgryzło i… gad tego nie przeżył.

Kobra kontra dziecko. Niecodzienne starcie w Indiach

Jak to możliwe? Chłopiec miał bardzo dużo szczęścia. Wąż zaatakował rzadkim tzw. suchym ugryzieniem. To oznacza, że nie użył jadu. Do niecodziennej sytuacji doszło w wiosce Pandarpadh w indyjskim stanie Chhattisgarh. Ośmioletni Deepak bawił się na zewnątrz w pobliżu swojego domu, kiedy zauważył niezidentyfikowany gatunek jadowitej kobry. Jak donosi The „New Indian Express”, zwierzę owinęło się wokół dłoni chłopca i boleśnie go ugryzło.

– Gad nie drgnął, kiedy próbowałem go z siebie zrzucić, dlatego ugryzłem go mocno dwa razy. To wszystko zadziało się bardzo szybko – powiedział Deepak w rozmowie z lokalnymi mediami.

Chłopiec został zabrany do najbliższego szpitala, gdzie podano mu środek przeciw jadowi. Na miejscu lekarze stwierdzili jednak, że w ukąszeniu nie było trucizny.
Naukowcy tłumaczą, że suche ukąszenia jadowitych węży to pewien mechanizm obronny. W ten sposób ostrzegają większe zwierzęta, że nie mają zamiaru ich zabijać. Produkcja jadu kosztuje gady wiele energii, dlatego wbrew przypuszczeniom, nie zawsze gryzą z zamiarem otrucia ofiary.

Według indyjskiej organizacji Wildlife SOS w Indiach żyje około 100 gatunków jadowitych lub średnio jadowitych węży. Jadowite ukąszenia doprowadzają do około 46 000 zgonów rocznie. To najwięcej na świecie spośród innych krajów.

Co warto wiedzieć o kobrach?

Kobry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych węży na świecie. Spora w tym zasługa ich wyprostowanej postawy i groźnie wyglądających kapturów. Wystarczy dodać kły oraz jad i przepis na gada na wzbudzającego strach i szacunek gotowy. Węże te żyją na wolności w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i Indonezji. 

Badacze nie są zgodni co do tego, ile gatunków kobr pełza po świecie. Liczby wahają się od 28 do 270. Wszystko zależy od tego, kto i jak definiuje te węże. Genetycznie „prawdziwe” kobry należą do rodzaju Naja. Według części naukowców nazwa „kobra” odnosi się do kilku gatunków węży, z których większość należy do rodziny jadowitych węży Elapidae. W jej skład wchodzą też węże koralowe czy mamby. Wiele z nich posiada kaptury lub zdolność do unoszenia górnej części ciała. To właśnie charakterystyczne cechy kobr.

Kobra królewska. Fot. Irina Mod/Getty Images

Tak żyją kobry królewskie

Kobra królewska jest przykładem węża z „kobrą” w nazwie, który nie należy do rodzaju Naja. Ophiophagus hannah jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju.

Kobry królewskie to jedyne gatunki węży, które budują gniazda dla swoich młodych, których zaciekle strzegą. Według Animal Diversity Web (ADW) University of Michigan Museum of Zoology, gniazdujące samice mogą atakować bez prowokacji. Żyją na drzewach, na lądzie i w wodzie, w lasach deszczowych, bagnach namorzynowych, lasach i na łąkach południowych Chin i Azji Południowo-Wschodniej.