Tym razem, w dniach 3 – 4 listopada br. ekipa programu dotarła do województwa dolnośląskiego, a celem ich wizyt były Uzdrowiska Kłodzkie, Uzdrowisko Cieplice oraz Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, tworzące Polską Grupę Uzdrowisk. Efekty będzie można zobaczyć w programie emitowanym 16 listopada na antenie TVP1.

Nie ma jak Polska to popularny program turystyczno – krajoznawczy Telewizji Polskiej, który powstaje przy współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej oraz jej regionalnych oddziałów i prezentuje interesujące regiony i miejscowości Polski, szczególnie ich zabytki i przyrodę, a także potrawy regionalne. W każdym odcinku prezenterzy poruszają się indywidualnie dwiema różnymi trasami.

Tym razem, to Maciej Orłoś zawitał  do kurortów Polskiej Grupy Uzdrowisk. Pierwszy dzień spędził w jednym z kurortów Uzdrowisk Kłodzkich, w Kudowie-Zdroju. Zwiedził tam Park Zdrojowy, ośrodek Polonia, a w nim teatr oraz pokoik Churchilla. Gospodarze zaprosili dziennikarza również do Pijalni wód zdrojowych, ponieważ w Uzdrowiskach Kłodzkich wydobywane są z czterech różnych źródeł najlepsze wody mineralne – Staropolanka i Wielka Pieniawa. Następnie ekipa filmowa dotarła do wyjątkowego centrum relaksu - Słonecznych Term Zameczek z basenem, który jest wyposażony w system masaży podwodnych oraz wyjątkową strefę saun, z sauną fińską i śnieżną oraz łaźnią parową. Dziennikarz osobiście skorzystał z sauny i słonecznej plaży.

Drugiego dnia ekipa programu Nie ma jak Polska dotarła do Uzdrowiska Cieplice oraz do Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.

W cieplickim zdroju Maciej Orłoś rozpoczął od zwiedzania Domu Zdrojowego oraz Pijalni. Goście z ekipy programu mieli okazję poznać wyjątkowość cieplickich zabiegów, do których wykorzystuje się wyłącznie lecznicze wody termalne, co znacząco podwyższa skuteczność kuracji – potwierdzali to sami kuracjusze obecni podczas spotkania. Tak szerokie zastosowanie wód leczniczo - termalnych wyróżnia Uzdrowisko Cieplice spośród innych polskich zdrojów. To najgorętsze źródła w Polsce, unikalne w skali kraju i Europy. Maciej Orłoś wędrówkę po kurorcie zakończył spacerem po rynku Cieplic, Parku Zdrojowym obok obiektów uzdrowiskowych Edward i Lalka.

Ostatnim punktem zwiedzania Polskiej Grupy Uzdrowisk było Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, a w nim Dom Zdrojowy. Główną atrakcją budynku jest najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa Hala Spacerowa o długości 80 m, z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch nad sceną, stanowiącą obecnie jedną z głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju. Następnie Maciej Orłoś obejrzał  bazę zabiegową w Zakładzie Przyrodoleczniczym oraz najważniejsze zabiegi, z których słynie kurort, w tym kąpiele radonowe w basenie radonowym, kąpiele świerkowe, inhalacje radonowe, odmładzające zabiegi falami radiowymi oraz inhalacje. Co istotne, powietrze, gleba i woda w Świeradowie-Zdroju przesycone są emanacją radu - szlachetnym i unikalnym gazem radonem. Wpływa on korzystnie na przemiany komórkowe, wzmacnia naczynia krwionośne, obniża nadciśnienie tętnicze. To właśnie dzięki radonowi świeradowskie wody są unikatowe a kąpiele i inhalacje nadzwyczaj skuteczne. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa jest jednym z dwóch uzdrowisk w Polsce oferującym zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę. Jest również jednym z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie. Na zakończenie ekipa filmowa przeszła do Hotelu Zdrojowego Sanus – pierwszego zupełnie nowego obiektu Polskiej Grupy Uzdrowisk. Okolica hotelu sprzyja przede wszystkim odpoczynkowi i relaksowi, z czego goście chętnie skorzystali na zakończenie pracy.

Przez cały dzień prezenterowi towarzyszyła kamera, dzięki czemu już w sobotę, 16 listopada, o godzinie 11.30 na antenie TVP 1 w programie Nie ma jak Polska, widzowie będą mieli okazję poznać – część Polskiej Grupy Uzdrowisk zlokalizowaną w regionie Dolnego Śląska, popularne kurorty z wieloletnią tradycją, do których bardzo chętnie przyjeżdżają nie tylko polscy turyści, ale także zagraniczni sąsiedzi.