Badacze z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Austria) wykazali, że czworonogi częściej obdarowują jedzeniem psy, które znają i czynią to z dobrego serca, a nie dla własnej korzyści.
 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym uczestniczyło 16 psów. Zwierzęta dobierano w pary i pozwalano, aby jedno z nich poprzez pociągnięcie odpowiedniego sznurka mogło wybrać, czy drugie otrzyma tacę z jedzeniem, czy puste naczynie.
 

Wyniki pokazały, że psy częściej częstowały jedzeniem czworonogi, z którymi miały w przeszłości jakiś kontakt. Rzadziej dawały smakołyki obcym towarzyszom. Do tego, jeśli już to robiły, czyniły to bezinteresownie, gdyż same nie dostawały za to żadnej nagrody.
 

Badacze przeprowadzili dodatkowy test, by przekonać się, czy psy rozumieją, na czym polega ich działanie. Pozwolili czworonogom w taki sam sposób wybrać, czy same sobie ofiarują jedzenie. Wszystkie psy od razu wiedziały, co robić – bez wahania pociągały za sznurek, który przybliżał do nich tacę ze smakołykami.
 

„Psy naprawdę zachowywały się w sposób prospołeczny wobec innych czworonogów. Nigdy wcześniej nie zademonstrowano tego podczas eksperymentu. Okazuje się, że duży wpływ na takie zachowanie ma stopień zażyłości, w jakiej pozostają zwierzęta” – komentuje badaczka Friederike Range.
 

Źródło: PAP