Polacy lubią eksperymentować i próbować nowych, egzotycznych potraw, ale cenią również tradycyjną kuchnię. Potwierdza to rosnące z roku na rok zainteresowanie festiwalami kulinarnymi, gdzie na każdym kroku można spróbować regionalnych przysmaków. Poza oscypkiem, gzikiem, obwarzankiem krakowskim czy różnymi odmianami pierogów warto również spróbować innych regionalnych smaków.
 

Poznaj polskie rekordy kulinarne!
 

Aż 1705 produktów znajduje się na krajowej liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W zestawieniu obok najbardziej popularnych potraw mieszczą się również te mniej znane dania. Niektóre z nich charakteryzują się niespotykaną nazwą, zaskakującą historią lub nietypową mieszanką składników. Poniżej prezentujemy 5 wybranych produktów i potraw regionalnych, które warto znać.
 

Pumpernikiel – uwielbiany zakalec
 

Pumpernikiel to zakwaszany chleb razowy o brunatno-czarnej barwie, który jest charakterystyczny dla województwa pomorskiego. Pierwsze wzmianki o tym pieczywie pojawiły się w Niemczech (w języku niemieckim pumpernikiel oznacza zakalec lub coś ciężkostrawnego) i właśnie stamtąd receptura wypieku przywędrowała na Pomorze. Co ciekawe, skład i procedura fermentacji chleba nie zostały zmienione, więc również dzisiaj można spróbować pumpernikla, który smakuje tak samo, jak wtedy, gdy rozpoczęto jego produkcję w Gdyni.
 

Parzybroda – zupa, która pali brody
 

Parzybroda, czyli zupa z kapusty włoskiej z kawałkami mięsa i warzyw, to potrawa charakterystyczna dla kuchni wielkopolskiej. Jej nietypowa nazwa nawiązuje do tego, co dzieje się w trakcie jedzenia – gorące liście kapusty często przylepiają się do brody jedzącego i parzą ją. Zupę najczęściej podaje się z chlebem razowym. Parzybrodę można spotkać również w innych częściach Polski np. w kuchni radomskiej, śląskiej lub pomorskiej.
 

Redykołka – inna forma oscypka
 

Redykołka jest regionalną potrawą z województwa małopolskiego (konkretnie z Podhala), która powstaje z resztek sera pozostałego po produkcji oscypka. Ser, po odpowiednim ugotowaniu, odciskany jest w specjalnych foremkach w kształcie zwierząt. Nazwa produktu pochodzi od pasterskiego zwyczaju – baca w trakcie redyku, czyli powrotu z owcami z hal do zagrody, rozdawał mijanym na trasie osobom ser w kształcie zwierząt. Redykołka dawana jest również w ramach podziękowania lub okazania sympatii.
 

Proziaki – placki lepsze od wiejskiego chleba
 

Proziaki to placki lub inaczej bułeczki pieczone na płycie kuchennej. Od ponad 150 lat jest to potrawa charakterystyczna dla województwa podkarpackiego. Placki są prawdziwymi przysmakiem kuchni staropolskiej, a dzięki łatwemu i szybkiemu przygotowaniu często zastępowały tradycyjny chleb wiejski. Proziaki podawane są ze świeżym wiejskim mlekiem lub słodką śmietaną.
 

Ciastka ze skwarek – nietypowe słodycze ze słoniny
 

W województwie łódzkim na liście regionalnych produktów cukierniczych znajdują się ciastka ze skwarek. To zaskakujące połączenie wytopionej słoniny w ciastku często pojawiało się jako jedno z dwunastu dań na wigilijnym stole Łodzian. Ciastka mają karbowany kształt, a do ich produkcji wykorzystuje się mąkę, skwarki, miałki cukier i żółta. Dokładny przepis na tradycyjne ciastka od lat przekazywany jest ustnie z pokolenia na pokolenie.
 

Lubisz poznawać nowe smaki - te wydarzenia musisz poznać!
 

Źródło: HRS