Kominy hydrotermalne to szczeliny w powierzchni Ziemi, przez które wycieka gorąca geotermalna woda. Jest bogata w rozmaite składniki mineralne. Struktury te znajdują się zwykle w miejscach aktywnych wulkanicznie oraz rejonach rozsuwania się płyt tektonicznych na dnie basenów oceanicznych. To obszary, które są również siedliskami wielu żywych istot, które czerpią energię ze związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie i dostarczanych przez komin.

Co kryje się pod kominami hydrotermalnymi?

Jednak do tej pory nikt nie badał tego, co znajduje się pod samymi kominami. Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr Moniki Bright z Uniwersytetu Wiedeńskiego po raz pierwszy przeprowadził badania tej nieznanej strefy. Uczeni wyruszyli w kierunku wschodniego Pacyfiku, u wybrzeży Ameryki Środkowej. Z pokładu statku badawczego należącego do Schmidt Ocean Institute Falkor wysłali w kierunku dna oceanicznego zdalnie kierowany pojazd podwodny (ROV).

Robot dotarł do obecnych na tym obszarze kominów hydrotermalnych. Urządzenie zostało zaprogramowane tak, aby dotarł do struktur, które znajdują się pod szczelinami. 30 dni prac i badań przyniosło nadzwyczajne odkrycie. Zespół przekazał, że udało im się odnaleźć system jaskiń, w których żyły różne stworzenia, a także bakterie chemosyntezujące.

Naukowcy przyznali, że ich znalezisko potwierdza wyjątkowe i życiodajne znaczenie kominów hydrotermalnych. To przestrzeń, w której siedliska tworzą się zarówno nad, jak i pod powierzchnią dna morskiego.

Nowy ekosystem na dnie wschodniego Pacyfiku

Zespół w oświadczeniu przekazał, że pojazd podwodny sfotografował stworzenia zwane Riftia pachyptila. To gatunek wieloszczeta z rodziny Siboglinidae. Te bezkręgowce morskie żyją na dnie oceanicznym na głębokościach powyżej 2 km. Dotychczas badacze uważali, że zwierzęta te zamieszkują okolice wokół ujść kominów hydrotermalnych. To istoty o wyjątkowo dużej tolerancji na wysokie temperatury i na duże stężenia związków siarki. Autorzy odkrycia twierdzą, że to pierwszy w historii dowód na obecność tych bezkręgowców w tej części kominów.

Naukowcy uważają, że Riftia pachyptila przemieszczają się tunelami znajdującymi się bezpośrednio pod kominami. To właśnie tam mają zakładać nowe siedliska. Badacze przekazali, że dotychczas bardzo niewiele młodych tego gatunku zostało znalezionych w wodzie nad i w okolicy kominów hydrotermalnych. Fakt ten skłonił zespół dr Bright do podejrzenia, że przemieszczają się one pod powierzchnią dna oceanicznego, tworząc nowy ekosystem.

– Nasze odkrycie rzuca nowe światło na zrozumienie życia zwierząt w kominach hydrotermalnych. Istnieją dwa dynamiczne siedliska kominowe. Te dwa ekosystemy rozwijają się razem w zgodzie i w zależności od właściwości fizycznych kominów – powiedziała dr Bright.

Ocean wciąż pełen niezbadanych miejsc

Kominy hydrotermalne są niczym podwodne gorące źródła. Ich istnienie wynika z geologicznej aktywności naszej planety połączonej z obecnością dużych ilości wody, zarówno na powierzchni, jak i pod skorupą ziemską. W porównaniu z większością obszarów głębin oceanicznych kominy są wyjątkowe ze względu na swoją produktywność biologiczną. Kiedy pojawia się nowy komin hydrotermalny, niemalże od razu staje się siedliskiem zwierząt i tworzy kolejny ekosystem.

– Po raz pierwszy w historii naukowcy poszukiwali życia pod kominami hydrotermalnymi. To naprawdę niezwykłe, że udało nam się odkryć nowy ekosystem, który był dosłownie ukryty pod innym ekosystemem. Nasze badania dostarczają nowych dowodów na to, że życie istnieje w niesamowitych miejscach – powiedział dr Jyotika Virmani, dyrektor wykonawczy Schmidt Ocean Institute.

Naukowcy przyznali, że odkrycie jest kolejnym dowodem na to, jak wiele jest jeszcze niezbadanych regionów głębin oceanów. – To pokazuje, jak niewiele wciąż wiemy o naszych oceanach, a także jak ważna jest ochrona tego, czego jeszcze nie znamy lub nie rozumiemy – powiedziała Wendy Schmidt, prezes i współzałożycielka Schmidt Ocean Institute.

Źródło: Schmidt Ocean Institute