W ubiegłym roku na Półwyspie Arabskim archeolodzy odkryli kolejne nietypowe konstrukcje. Struktury nazwane „pustynnymi latawcami” składały się z niskich kamiennych ścian. Niektóre z nich miały nawet kilka kilometrów długości. Badania wykazały, że wykorzystywano je jako pułapki na zwierzynę, m.in. gazele. Okazuje się, że te ogromne budowle były dobrze przemyślane. W trakcie najnowszych wykopalisk naukowcy odnaleźli prehistoryczne ryciny, które przedstawiają architektoniczne plany arabskich pułapek.

Dwa kamienie, na których wyryto prehistoryczne plany

Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych twierdzą, że schematy wyryte na kamieniu, mogą mieć nawet 8000 lat. Oznacza to, że jest to prawdopodobnie najstarszy projekt lub wzór przyszłej konstrukcji, jaki kiedykolwiek stworzył człowiek. Archeolodzy znaleźli w sumie dwa kamienie, na których wyrzeźbiono plany. Pochodzą z Jordanii i Arabii Saudyjskiej i przedstawiają tamtejsze struktury.

Badacze opublikowali swoje badania w czasopiśmie naukowym PLOS One. Autorzy zwracają uwagę, że w jordańskim obszarze Jibal al-Khasabiyeh znajduje się w sumie 8 latawców. W tej okolicy archeolodzy odnaleźli kamień z rycinami o długości 80 cm i szerokości 32 cm. Datowanie wykazało, że pochodzi sprzed ok. 7000 lat.

Z kolei w Zebel az-Zilliyat w Arabii Saudyjskiej znajdują się dwa pustynne latawce, które oddalone są od siebie o ponad 3 kilometry. Badacze odnaleźli tam olbrzymi głaz o długości 382 cm i 235 cm szerokości. Rémy Crassard, jeden z autorów badania, przyznaje, że schemat na tym kamieniu został wyryty za pomocą narzędzia przypominającego kilof. Uczony przyznał, że dokonano tego ok. 8000 lat temu.

„Pustynne latawce” to dobrze przemyślane, wyrafinowane pułapki

Pustynne latawce zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w latach 20. ubiegłego wieku, gdy zauważono je z lotu ptaka. Ze względu na rozległość i skalę tej konstrukcji, badacze nie zdawali sobie wcześniej sprawy z ich istnienia. Struktury były bowiem zaplanowane tak, aby nie rzucały się w oczy.

Tak samo, jak inne pułapki z czasów późniejszych, „latawce” miały być dobrze zakamuflowane. Stworzenie takiej przestrzeni wymagało jednak wcześniejszej wizualizacji, która byłaby punktem wyjścia do dalszej budowy. Autorzy przyznają, że schematy widoczne na neolitycznych kamieniach są niezwykle precyzyjne.

Crassard i jego współpracownicy porównali plany wykute w skale ze schematami, które zostały opracowane na podstawie zdjęć satelitarnych i fotografii z lotu ptaka. Badacze wykonali obliczenia matematyczne i zauważyli, że ryciny z jordańskiego głazu przedstawiają latawiec, który oddalony był o ok. 2,3 km. Z kolei wykute symbole i linie odkryte w Arabii Saudyjskiej, były podobne do dwóch pułapek myśliwskich. Jedna była oddalona o ponad 16 km, a druga zaledwie 1,5 km.

Wyjątkowe zdolności prehistorycznych myśliwych

– Ryciny są zaskakująco realistyczne i bardzo dokładne. Na wykresie geometrycznym zauważyliśmy, że schematy mają bardzo podobne kształty do istniejących struktur, oczywiście w dużo mniejszej skali – opisują badacze w swoim artykule.

– W naszych badaniach przedstawiliśmy najstarsze znane plany architektoniczne w historii ludzkości. Ryciny, mogą mieć 8000, a może nawet 9000 lat. Chociaż ludzie za pomocą różnych struktur i konstrukcji modyfikowali przestrzeń przez tysiąclecia, dotychczas odnaleziono niewiele planów, schematów lub map, które pochodzą sprzed okresu cywilizacji Mezopotamii i starożytnego Egiptu – dodają uczeni.

Naukowcy uważają, że odkrycie rzuca nowe światło na naszą wiedzę o zdolnościach myśliwskich neolitycznych kultur na Półwyspie Arabskim, a także ich umiejętnościach szczegółowego planowania. Autorzy podejrzewają, że dawne społeczności mogły wyznaczać grupę ludzi, którzy wcześniej dokładnie omawiali strategię polowania. To wymagało od nich zarówno kreatywności i abstrakcyjnego myślenia, ale także wiedzy o zachowaniach zwierząt, które żyły na tym obszarze.

Źródło: PLOS One