Jak pisze na swojej stronie redakcja ludzie ci „uosabiają ducha śmiałej innowacji i dalekiego skoku naprzód na własnych polach działań. Przesuwają granice, niszczą stereotypy, pokonują przeszkody.”

Rzeczywiście patrząc na nazwiska z tego roku i poprzednich plebiscytów trudno się nie zgodzić. Krzysztof Starnawski zszedł do najgłębszej podwodnej jaskini, Aleksander Doba samotnie pokonał kilkukrotnie ocean płynąc kajakiem, a to tylko dwie osoby z całej plejady inspirujących postaci. 

W tym roku tytułem nagrodzono sześć osób:

1. Maureen Beck (USA)

Kobieta bez lewej ręki, która zdobywa najbardziej wymagające ściany skalne świata. Aktywna paraolimpijka. 

Fot. CEDAR WRIGHT

2. Adam Bielecki (Polska), Denis Urubko (Kazachstan)

Wybitni himalaiści, którzy ruszyli na pomoc Elizabeth Revol oraz Tomaszowi Mackiewiczowi na Nanga Parbat. W nadludzkim tempie pokonali tysiąc metrów góry nazywanej „Zabójczą” i ocalili wspinaczkę, której udało się zejść ze szczytu. Mackiewicz pozostał na szczycie, nie był w stanie zejść przez odmrożenia, ślepotę śnieżną i chorobę wysokościową. Nie udało się go odratować.

 

 

Fot. MAREK CHMIELARSKI

3. Andrzej Bargiel (Polska)

Jako pierwszy w historii samotnie zjechał na nartach ze szczytu K2. 

Fot. MAREK OGIEŃ, RED BULL

 

4. Babsi Zangerl (Austria)

Uznawana za najlepszą wspinaczkę na świecie.

Fot. JACOPO LARCHER

 

5. Heather Anderson (USA)

Kobieta, która w ciągu roku przemierzyła ponad 12 800 kilometrów! Łącznie podczas swoich wędrówek pokonała dystans dorównujący obwodowi naszej planety.

Fot. HEATHER ANDERSON

6. John Volanthan (Wielka Brytania), Richard Stanton (Wielka Brytania), Ben Reymenants (Belgia), Richard Harris (Australia)

Grupa nurków, która przeprowadziła akcję ratunkową 12 chłopców i ich trenera po tym jak utknęli w jaskini Tham Luang odcięci przez monsun.

Fot. XINHUA, ALAMY 

Każde z miejsc na liście to osobna historia przekraczania ludzkich ograniczeń, która inspiruje ludzi na całym świecie. Jeśli mielibyśmy kiedykolwiek tworzyć drużynę superbohaterów – kandydatów szukalibyśmy wśród nagrodzonych.