W sierpniu 19-letnia Zara Rutherford wystartowała z lotniska Kortrijk-Wevelgem (Belgia) w podróż, dzięki której może zapisać się na kartach historii. Postanowiła bowiem, że zostanie najmłodszą kobietą, która samodzielnie okrąży świat. 11 grudnia pilotka wylądowała w Seulu, pierwszym azjatyckim przystanku na trasie. W sumie Rutherford ma w planach pokonać 51 tys. kilometrów i zawitać na pięć kontynentów.

Najmłodsza pilotka, która sama okrąży świat

Początkowo młoda pilotka zakładała, że uda jej się wrócić do domu w Belgii jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Dziś już wie, że to niemożliwe i koniec podróży planuje na połowę stycznia. Część opóźnień jest spowodowanych pandemią COVID-19. Po kilkumiesięcznej odwilży pojawienie się nowej mutacji koronawirusa wstrzymało lub mocno ograniczyło ruch turystyczny w wielu miejscach na świecie. 

– Na miesiąc utknęłam w Alasce przez problemy związane z wizą i niekorzystne warunki pogodowe. Z tych samych powodów zostałam też później uziemiona na kilka tygodni w Rosji – mówiła Rutherford w rozmowie z CNN.

Przez obostrzenia inaczej wygląda nie tylko plan podróży, ale też zwiedzanie miejsc postojowych. Wiele miejsc zostało zamkniętych dla zwiedzających.

– Czasami nie mogę wchodzić do muzeów czy restauracji, ale zawsze mogę je zobaczyć z powietrza i to jest niesamowite – dodała.

Zara okrąża Ziemię w ultralekkim samolocie Shark – najszybszym dostępnym.

Zara Rutherford chce inspirować kobiety

Mimo utrudnień kobieta nie traci dobrego nastawienia i jak sama mówi, jej lot to przede wszystkim przygoda. Marzy o tym, żeby trafić do Księgi Rekordów Guinnessa, ale jej podróż ma też inny cel. Swoim wyczynem Rutherford chce zachęcić kobiety na całym świecie do studiowania i pracy w branżach związanych z naukami ścisłymi, technologiami i inżynierią. Ma również nadzieję, że przełamie stereotyp, jakoby pilotowanie samolotu było typowo męskim zajęciem i zainteresuje tym zawodem swoje rówieśniczki.

Skąd u Zary zainteresowanie akurat lotnictwem? Oboje jej rodzice są pilotami. Co ciekawe, mimo że rozpoczęła swoją przygodę z samolotami w bardzo młodym wieku, to zawodowo planuje się rozwijać w innym kierunku. W przyszłym roku 19-latka chce rozpocząć studia, które pomogą jej spełnić marzenia o zostaniu astronautką.

Obecnie najmłodszą kobietą, która samodzielnie okrążyła świat, jest Shaesty Wais. Udało jej się to w 2017 r., kiedy miała 30 lat. Najmłodszy mężczyzna z takim osiągnięciem miał 18 lat – rekordową podróż odbył w 2018 r.

Źródło: CNN