Narty na kółkach dają możliwość przedłużenia na cały rok sezonu na biegówki i utrzymania formy. Problem niestety w tym, gdzie na nartorolkach jeździć. W Warszawie nie ma żadnego toru, ale mieszkańcy stolicy mogą ten stan zmienić.

Polskie prawo stwierdza, że rolkarze, nartorolkarze i wrotkarze – a więc ci wszyscy, którzy poruszają się na „małych kółkach” – nie są rowerzystami, nie mogą więc korzystać ze ścieżek rowerowych. Grozi za to mandat. Mogą za to legalnie jeździć po chodnikach, ponieważ według przepisów ruchu drogowego są pieszymi. Jednak każdy, kto spróbował albo ma odrobinę wyobraźni, ten wie, że nie warto ryzykować kolizji z przechodniami.

Oczywiście w Polsce istnieją specjalne tory nartorolkowe, nie ma ich jednak dużo, poza tym skupiają się głównie na południu kraju. Cenionym ośrodkiem jest Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdroju z dwoma torami i wypożyczalnią sprzętu, poza tym tory istnieją m.in. w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze – Sobieszowie, Istebnej, Wiśle i w Tomaszowie Lubelskim. Ale co mają zrobić na przykład mieszkańcy dużych miast, którzy chcą się wybrać na nartorolki w weekend?

Warszawiacy mają szansę coś zmienić. W tym roku mogą zdecydować, na co zostanie wydana część publicznych pieniędzy z budżetów dzielnic. Wśród zgłoszonych na 2015 rok projektów w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego są dwa przyjazne dla użytkowników „małych kółek”. Jeden z nich zakłada budowę dwukilometrowej ścieżki rekreacyjnej dla sportów rolkowych w Parku Kultury w Powsinie i wyposażenie w rolki i nartorolki wypożyczalni sprzętu w Powsinie (projekt nr 19 w dzielnicy Warszawa-Ursynów), drugi projekt przewiduje budowę około 3-kilometrowej rolkostrady w dzielnicy Warszawa-Wesoła (projekt nr 17). Oba projekty rekomenduje Towarzystwo Narciarskie "Biegówki", popierają je także w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Bieg Piastów, portale narciarstwa biegowego. I jakkolwiek dziwnie brzmi słowo „narty” w środku lata, to przecież budowa torów nartorolkowych pozwoliłaby cieszyć się nimi przez cały rok.

Każdy warszawiak może zagłosować na projekty między 20 a 30 czerwca 2014. Szczegóły na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl, informacje o każdym z projektów na bieżąco: www.facebook.com/TNBiegowki.

Źródło: Fot. TN Biegówki Wesoła, www.biegowkiwesola.org