Napoleon Bonaparte zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych w Europie. Jego wojny i podboje na przełomie XVIII i XIX w. miały wpływ na politykę niemal całego Starego Kontynentu. Działania Napoleona wykraczały jednak jeszcze dalej. W końcu dotarł też do Egiptu. Zwycięstwo pod piramidami miało otworzyć mu drogę do podboju Indii, ale ten cel nigdy nie został zrealizowany. Mimo to 200 lat później mało kto śmie podważać znaczącą rolę Napoleona w historii Francji i Europy.

Ile miał wzrostu Napoleon Bonaparte?

Wokół słynnego dowódcy namnożyło się sporo niedopowiedzeń i legend. Wiele ciekawostek o Napoleonie Bonaparte jest jednak prawdziwych. Na przykład ta o jego kompleksie wzrostu. I cóż, trzeba przyznać, że cesarz rzeczywiście nie był za wysoki. Mierzył ok. 168 cm. Centymetrów dodawały mu charakterystyczne czarne kapelusze.

Do dziś zachowało się 20 nakryć głowy z kolekcji Bonaparte. Łącznie miało być ich grubo ponad 100. Jeden z kapeluszy trafił niedawno aukcję i został sprzedany za niebotyczną, rekordową wręcz kwotę. Mowa o dwurożnym kapeluszu z czarnego filcu, który to Napoleon nosił podczas panowania jako cesarz Francji. Historia zatoczyła koło. Pamiątka po dowódcy została sprzedana za 1,932 mln euro na licytacji właśnie w Paryżu. Co ciekawe, pierwotna cena oscylowała w granicach 600–800 tys. euro.

Kapelusz Napoleona sprzedany za fortunę

To nowy rekord. W 2014 r. inny kapelusz Napoleona został sprzedany za„ jedyne” 1,884 mln euro. Skąd takie podbicie ceny? Według ekspertów może to być związane z premierą głośno zapowiadanego filmu biograficznego o Napoleonie z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Produkcję wyreżyserował Ridley Scott.

Aby na polu bitwy nie pomylono go z nikim innym, Napoleon Bonaparte nosił kapelusze po swojemu. W przeciwieństwie do oficerów, którzy zakładali je pod kątem prostym do ramion, ona przekrzywiał boki równolegle do reszty ciała. Styl ten określano jako „en bataille”.

Skąd wiadomo, że akurat ten kapelusz miał na sobie Napoleon i to właśnie za czasów panowania we Francji? Cytowany przez „Guardiana” Pierre Osenat z domu aukcyjnego Drouot tłumaczy, że charakterystyczne nakrycie głowy można rozpoznać po „kokardzie”. Napoleon podobno sam dodał do kapelusza kolorową wstążkę w 1815 r., kiedy podróżował przez Morze Śródziemne do Antibes ze swojego wygnania na Elbie.

Jakie pamiątki zostawił po sobie Napoleon Bonaparte?

Większość zachowanych napoleońskich kapeluszy znajduje się w muzeach. Tylko kilka z nich trafiło do prywatnych do kolekcji. Kapelusz wylicytowany za rekordową kwotę zachwyca świetnym stanem właśnie dlatego, że przez cały XIX wiek pozostawał w posiadaniu tej samej rodziny – potomków kwatermistrza Jeana-Louisa Noisieza. Był on pracownikiem w pałacu Napoleona.

Na tej samej aukcji wystawiono też koszulę nocną, w której Napoleon spał na wyspie Św. Heleny, gdzie zmarł w 1821 r.; srebrny talerz obiadowy skradziony z jego powozu po klęsce pod Waterloo w 1815 r.; oraz mahoniową kosmetyczkę zawierającą dobrze zachowaną srebrną szczoteczkę do zębów, sprzęt do golenia, nożyczki i inne przedmioty codziennego użytku.