Choć dla jednych był prawdziwym geniuszem, a dla innych symbolem tyranii, na zawsze zapisał się na kartach historii. Napoleon Bonaparte, bo o nim mowa, zasłynął jako jeden z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych. Jego strategia zatrzymała wojska austriackie i rosyjskie w słynnej bitwie pod Austerlitz – i to mimo mniej liczebnej armii. Nie dali mu rady także Prusowie. 

Bonaparte odegrał szczególną rolę również w historii Polski. To w nim nasi rodacy pokładali największe nadzieje na odzyskanie niepodległości na początku XIX wieku. Światełkiem w tunelu było utworzenie Legionów Polskich we Włoszech oraz Księstwa Warszawskiego w 1807 roku. O tym, jak ważną był postacią dla Polaków w tamtym okresie, niech świadczy druga zwrotka „Mazurka Dąbrowskiego”, która po dziś dzień brzmi: „Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy”. W ramach ciekawostki dodajmy, że kilka lat temu zrodził się pomysł, by cesarza Francuzów w polskim hymnie zastąpi Jan III Sobieski, który zatrzymał Turków pod Wiedniem w 1683 r.

fot. VCG Wilson/Corbis via Getty Images

Życiorys najsłynniejszego francuskiego przywódcy po dziś dzień skrywa wiele tajemnic. Jak rodziła się jego legenda? Poznaj ciekawostki o Napoleonie Bonaparte już teraz.  

Ciekawostki z życia Napoleona Bonaparte

 1. Napoleon Bonaparte przyszedł na świat 15 sierpnia 1769 roku w Ajaccio na Korsyce. Pochodził ze szlacheckiej rodziny o włoskich korzeniach. Urodził się jako syn Carla Marii Buonapartego, włoskiego prawnika oraz Letycji Buonaparte, z domu Ramolino. Miał aż siedmioro rodzeństwa – trzy siostry i czterech braci. Starszy Józef i młodszy Ludwik, podobnie jak Napoleon, zasiadali na tronie – odpowiednio w Hiszpanii i Holandii
 2. Bonaparte uczęszczał do szkoły wojskowej i jednym z pięćdziesięciu królewskich stypendystów. Uchodził za osobę spokojną i introwertyczną – zamiast spędzania czasu w towarzystwie kolegów, wybierał książki. 
 3. Pierwszą żoną cesarza była Józefina de Beauharnais, z którą rozwiódł się w 1809 roku z powodu braku potomstwa. Później Bonaparte związał się z Marią Ludwiką, córką Franciszka II Habsburga. Owocem tego związku był syn Napoleon II Bonaparte. Francuski cesarz miał także dzieci z nieprawego łoża – jednym z nich był Aleksander Florian Józef, syn polskiej szlachcianki Marii Walewskiej. 
 4. Napoleon pierwotnie nosił nazwisko Buonaparte – jednak tuż po ślubie z cesarzową Józefiną zmienił na bardziej francuskobrzmiące Bonaparte. 
 5. „Sto dni Napoleona” to okres od 1 marca do 22 czerwca 1815 roku, gdy Bonaparte uciekł z Elby i ponownie przejął władzę nad Sekwaną. Schyłkiem jego rządów była porażka w bitwie pod Waterloo. 
 6. Bonaparte zmarł 5 maja 1821 roku na Wyspie Świętej Heleny, gdzie został zesłany sześć lat wcześniej. W 2007 r. ustalono, że przyczyną śmierci Napoleona był rak żołądka, a nie jak wcześniej sądzono otrucie arszenikiem. 

Czego bał się Napoleon Bonaparte?

Napoleon Bonaparte uchodził za odważnego, wzbudzającego strach i respekt przywódcę. Niewiele osób jednak wie, że francuski mąż stanu panicznie bał się kotów. Do jednej z mało przyjemnych dla wodza sytuacji doszło podczas bitwy pod Wagram (1809 r.), gdy do jego namiotu wkradł się bezpański futrzak. Przerażony wówczas Bonaparte miał krzyczeć i wołać swoich żołnierzy o pomoc w schwytaniu nieproszonego gościa. Fobia była na tyle duża, że wystarczyło jedynie wspomnieć o kotach w towarzystwie cesarza, by ten zaczął panikować. 

Co ciekawe, z ailurofobią, czyli lękiem przed kotami, zmagało się też wielu innych przywódców i dyktatorów. Cierpieli na nią m.in. Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Czyngis-chan, Benito Mussolini, a nawet Adolf Hitler. 

Więcej o kotach i innych pupilach przeczytasz w najnowszym wydaniu „National Geographic Polska” poświęconemu inteligencji zwierząt. Grudniowy numer magazynu możesz nabyć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony kultowy.pl:

Ciekawostki o Napoleonie Bonaparte

Jaki był znak rozpoznawczy Napoleona Bonaparte? Ile miał wzrostu? O której obiekcie marzył, by go zobaczyć? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań poniżej. 

 1. Jednym z największych kompleksów Napoleona Bonaparte był jego wzrost – przywódca mierzył ok. 168 cm. Przez wielu nazywany był Małym Kapralem (fr. Le Petit Caporal). 
 2. Na podstawie przeanalizowanych przez naukowców notatek i listów Napoleona stwierdzono, że jego IQ wynosiło najprawdopodobniej 150. Tyle samo, co iloraz inteligencji Mozarta. 
 3. Wielkim marzeniem Napoleona było odwiedzenie Piramidy Cheopsa. Udało się to podczas wyprawy do Egiptu w sierpniu 1799 roku. We wnętrzu Wielkiej Piramidy władca spędził ponad siedem godzin. Wybiegł z niej kompletnie przerażony, na pytanie bliskich współpracowników, co się stało, odparł jedynie: – Nawet gdybym wam powiedział, i tak byście mi nie uwierzyli. 
 4. Znakiem rozpoznawczym Napoleona Bonaparte był bikorn, czyli dwurogi kapelusz. Cesarz Francuzów nosił go już od 10. roku życia. 
 5. Bonaparte mało sypiał – dzień rozpoczynał przeważnie o godz. 5:00, a kończył koło północy. W czasie bitew potrafił odbywać krótkie, 15-minutowe drzemki. 
 6. Napoleon nie zawsze poruszał się w towarzystwie swoich żołnierzy. Gdy chciał pobyć sam, zakładał cylinder na głowę, aby nie zostać rozpoznanym, i spacerował ulicami Paryża. 
 7. Na zlecenie Napoleona Bonaparte w Paryżu wzniesiono Łuk Triumfalny, symbolizujący wygraną pod Austerlitz. Do dziś Arc du Carrousel jest jednym z najważniejszych symboli francuskiej stolicy. 
 8. Bonaparte była autorem miłosnej noweli „Clisson i Eugenia”, opowiadającej historię młodego francuskiego oficera, który z miłości do ukochanej porzuca mundur. Napoleon nawiązał w ten sposób do swoich doświadczeń, a konkretnie romansu z późniejszą żoną króla Szwecji Karola XIV Jana – Eugénie Bernardine Clary. 
 9. 5 maja 2011 roku – w 190. rocznicę śmierci cesarza Francuzów – na placu Powstańców Warszawy odsłonięto 4,5-metrowy pomnik Napoleona Bonaparte. 

Fascynujesz się francuską kulturą i historią? Jeśli tak, to z pewnością zainteresują cię także mało znane ciekawostki o Francji