Pozostała dwójka członków tejże wyprawy, Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński, zmierzyła się w tym czasie z inną dziewiczą górą – Tirsuli (7074 m n.p.m.). Nie zdobyli jednak szczytu ginąc w lawinie i stając się tym samym pierwszymi ofiarami fatum, nazwanego później „klątwą Nandy”. Jakub Bujak i Janusz Klarner zginęli kilka lat później w niewyjaśnionych okolicznościach.
Wyprawa z 1939 roku była zapomniana aż do momentu sensacyjnego odkrycia, dokonanego przez dziennikarkę TVP – Annę Pietraszek. Po 17 latach poszukiwań odnalazła ona film z tej pierwszej polskiej ekspedycji w Brytyjskim Instytucie Filmowym. Odkrycie zostało zauważone przez media, a zainteresowanie było ogromne - materiał w głównym wydaniu Wiadomości, artykuły w prasie, ogólne poruszenie w Internecie. Legenda odżyła na nowo.
Celem obecnej wyprawy jest przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Trzon wyprawy stanowić będą młodzi himalaiści, mający już doświadczenie wspinaczkowe w górach wysokich. W akcji, przewidzianej w terminie 21 kwietnia - 7 czerwca 2009 roku, weźmie udział 10 osób. Pomysłodawcą i kierownikiem wyprawy jest Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka – pierwszego zdobywcy Nanda Devi East.

Więcej na ten temat na oficjalnej stronie: http://nandadevi.pl