W 2022 roku przyjdzie na świat 8-miliardowy mieszkaniec lub mieszkanka Ziemi. Najprawdopodobniej stanie się to w jednym z największych miast świata. Liczba ludności naszej planety stale rośnie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że żyjemy coraz dłużej. Zmienia się też otoczenie, w jakim żyjemy. Masowa przeprowadzka do miast zaczęła się w XIX i XX wieku. Tymczasem 200 lat temu mniej niż 3 proc. mieszkańców naszej planety żyło w miastach. Dziś już prawie 60 proc. ludności świata urodziło się lub mieszka w ośrodkach miejskich. Sto jeden z największych miast jest domem dla 11 proc. światowej populacji. Z opracowania przygotowanego na Uniwersytecie Toronto wynika, że pod koniec naszego stulecia centrum światowego życia przeniesie się z Dalekiego Wschodu do Afryki, gdzie miasta rozwiną się w gigantyczne światowe metropolie.

Odpowiedź na pytanie o największe miasta świata w 2022 roku również nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czy pod uwagę bierze się powierzchnię miasta, gęstość zaludnienia czy liczbę mieszkańców. Palma pierwszeństwa może przypaść nie tylko miastu, ale i całej aglomeracji. Ponadto, największe miasta świata intensywnie się rozwijają. Wzrasta zaludnienie, powierzchnia, rozwija się przemysł. Lista najludniejszych miast ulega stałym zmianom.

Oto 5 największych miast świata według liczby ludności.

Tokio (Japonia): 37 435 191 mieszkańców

W stolicy Japonii mieszka co dziesiąty obywatel Japonii. Jeśli dodatkowo uwzględni się większy obszar metropolitarny obejmujący Kanagawę, Saitamę i Chibę, całkowita populacja Tokio sięga aż 42 milionów ludzi. To więcej niż wszyscy mieszkańcy Polski razem wzięci. Co ciekawe, codziennie w ciągu godzin pracy populacja Tokio zwiększa się o kolejne 2,5 miliona ludzi, którzy dojeżdżają tu z okolicznych gmin. Tokio jest zatłoczone właściwie o każdej porze. Słynne skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya uznaje się za najbardziej ruchliwe skrzyżowanie na świecie. 

Największe miasta świata: Tokio. fot. David Mareuil/Anadolu Agency via Getty Images

Na tle innych największych metropolii na świecie Tokio jest miastem wyjątkowo monoetnicznym w znacznej większości zamieszkiwanym przez Japończyków i Japonki. Zaledwie mniej niż 3% mieszkańców stolicy Japonii stanowią obcokrajowcy. Cudzoziemcy zazwyczaj pochodzą z Korei, Japonii, Filipin, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

Delhi (Indie): 29 399 141 mieszkańców

W stolicy Indii toczy się polityczne i kulturalne życie kraju. To tu również dociera najwięcej turystów. Miasto administracyjnie jest podzielone na 12 stref. Obecnie zajmuje powierzchnię 1 483 km². To trzy raz więcej niż wynosi powierzchnia Warszawy. Miasta szczególnie szybko zaczęło się rozwijać wraz z początkiem XXI wieku, kiedy w wyniku migracji i zwiększenia liczby narodzin, populacja Delhi wzrosła o 285 tys. ludzi. W ten sposób Delhi stało się jednym z najszybciej rosnących miast świata. Niestety za wzrostem nie nadążają warunki społeczne i sanitarne. Około 49% populacji Delhi żyje w slumsach w nieludzkich warunkach. Według raportu opublikowanego przez Dusib (Delhi Urban Shelter Improvement Board) aż 22% mieszkańców miasta wypróżnia się na ulicy

Największe miasta świata: Delhi. fot. Hindustan Times/Getty Images

Większość delhijczyków (81%) posługuje się językiem hindi. Poza tym w stolicy Indii można również usłyszeć język pendżabski, urdu i bengalski. Prawie każdy mieszkaniec miasta jest również w stanie porozumieć się po angielsku. 

Szanghaj (Chiny): 26 317 104 mieszkańców

Czterech na dziesięciu mieszkańców największego miasta Chin urodziło się poza Szanghajem. Migranci pochodzą przede wszystkim z prowincji Anhui (29,0%), Jiangsu (16,8%), Henan (8,7%) i Syczuan (7,0%), a 79% pochodzi z obszarów wiejskich. To właśnie migrantom Szanghaj na nowo zawdzięcza wzrost demograficzny, który jeszcze w roku 2010 był najniższy na świecie. 98,2% mieszkańców Szanghaju to Chińczycy Han.

Największe miasta świata: Szanghaj. fot. Anadolu Agency/Getty Images

Według statystyk prowadzonych przez władze miejskie w 2009 roku w mieście było oficjalnie zarejestrowanych zaledwie 150 tys. obcokrajowców – przede wszystkim Japończyków, Amerykanów i Koreańczyków. Średnia długość życia mieszkańców Szanghaju 83 lata i jest najwyższa w Chinach kontynentalnych. To tutaj też stoi kilka z najwyższych budynków świata. 

São Paulo (Brazylia): 21 846 507 mieszkańców

Szacuje się, że w największym mieście Brazylii, a jednocześnie największym portugalskojęzycznym mieście świata i największym w Zachodniej Hemisferze, mieszka aż 110 grup etnicznych. Za taki stan odpowiada wielowiekowa tradycja otwarcia miasta na migrantów z całego świata. Żyje tu także około 5 tys. potomków przybyszów z ziem polskich. 

Największe miasta świata: Sao Paulo. fot. Anadolu Agency/Getty Images

São Paulo to miasto dynamiczne i młode. Autorzy Encyklopedii Britannica określają je jako „metropolię, która łączy w sobie wszystko co najlepsze i najgorsze w nowoczesnych megamiastach". Przez swoich mieszkańców São Paulo jest pieszczotliwie nazywane Sampą. Od zawsze miasto miało opinię pracowitego i przedsiębiorczego. Brazylijskie powiedzenie mówi, że „zarabia się w São Paulo, aby można było bawić się w Rio de Janeiro". Wraz z rozwojem XXI wieku życie społeczne São Paulo zostało znacznie ożywiona. W zrewitalizowanym centrum  mnożą się modne restauracje i modne kluby. 

Meksyk (miasto): 21 671 908 mieszkańców

Strefę metropolitalną miasta Meksyk tworzy aż 60 gmin ze stanu Meksyk i jedna z sąsiedniego stanu Hidalgo. Mieszka tu nie tylko najwięcej ludzi w całej Ameryce Północnej, ale jest to także obszar o największej gęstości zaludnienia. Wbrew powszechnemu przekonaniu większość gmin w stanie Meksyk ma wysoki wskaźnik rozwoju społecznego. Mimo to wciąż istnieje ogromny kontrast między bogatymi dzielnicami obszaru metropolitalnego, a ubogimi przedmieściami. 

Największe miasta świata: Mexico City. fot. Universal Images Group/Getty Images

Większość mieszkańców miasta (82%) uznaje się za katolików. W mieście Meksyk żyją też ogromne społeczności migrantów zarówno z Ameryki Północnej (z Kanady i USA), jak i z Ameryki Południowej (przede wszystkim z Argentyny i Kolumbii). Co ciekawe, w stolicy Meksyku znajduje się największe na świecie skupisko obywateli Stanów Zjednoczonych poza USA. Szacuje się, że mieszka tu prawie pół miliona Amerykanów. 

Źródło: World Population Review