Google Earth to darmowy program umożliwiający wirtualne podróżowanie i poznawanie najodleglejszych zakątków globu. Użytkownicy za pośrednictwem komputerów lub smartfonów mogą oglądać między innymi satelitarne zdjęcia, mapy, ukształtowanie terenu oraz budynki 3D. Do niedawna Google pozwalał na obserwację powierzchni Ziemi w trzech wymiarach. Po 20 latach wprowadził czwarty wymiar – czas.

Timelapse – na czym polega nowa funkcja Google Earth? 

– Nasz serwis odwiedziły przez ostatnie 15 lat miliardy ludzi – chwalą się autorzy na blogu Google’a, ogłaszając największy od 2017 roku update. O ile poprzez zintegrowany z GE i Google Maps serwis Street View można było dotąd oglądać, jak co kilka lat zmieniała się dana ulica, nowa funkcja Timelapse (czyli pokazująca np. określone miejsce z perspektywy upływu czasu) dotyczy całych miast oraz obszarów geograficznych, jak rzeki czy lodowce.

– Z 24 mln zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat stworzyliśmy interaktywne doświadczenie w 4 wymiarach. Teraz każdy może być świadkiem zmian jakie zachodziły na Ziemi w ostatnich czterech dekadach – czytamy na blogu Google. Z Google Earth można podróżować po naszej planecie z poziomu przeglądarki. Najnowsza funkcja pozwala cofnąć się do 1984 roku. Co często akcentują autorzy, można w ten sposób zobaczyć, jak zmienił się klimat Ziemi.

Po wejściu na Goo.gle/timelapse można przeszukiwać glob poprzez wybrane tematy (zmieniające się lasy, delikatne piękno, źródła energii, ocieplająca się planeta i ekspansja miast) lub określone lokalizacje (związane z rolnictwem, wycinką lasów, lodowcami, infrastrukturą, megamiastami czy górnictwem). Google Earth zachęca nas też do odwiedzenia wcześniej przygotowanych animacji. Akcenty padają naturalnie na zmieniające się przez klimat lodowce...


... czy miasta rosnące wraz z populacją danego kraju.


Wśród 800 „gotowców” dostępnych na Youtube jest 8 pozycji z Polski. Np. wybrane fragmenty miast (jak stołeczne „miasteczko Wilanów”) czy wręcz poszczególne konstrukcje (jak Stadion Narodowy). Jest też film pokazujący zmieniające się Świnoujście, Gliwice czy Elbląg, a nawet Białowieżę.


– Nasza planeta w ostatnim półwieczu przeszła gwałtowną zmianę. Największą w tak krótkim okresie kiedykolwiek w historii. Wiele osób doświadczyło tych zmian bezpośrednio, we własnym otoczeniu. Dla innych efekty zmian klimatu, jak topniejące lodowce, są bardzo abstrakcyjne. Dzięki funkcji timelapse w Google Earth obserwowanie tych zmian jest wyjątkowo proste – zachęca Rebecca Moore, szefująca w ramach Google Earth wydziałowi Earth Engine & Outreach.

Jak pobrać Google Earth?

Z Google Earth można korzystać za pośrednictwem popularnych przeglądarek (m.in. Chrome, Firefox, Opera, Edge i Safari), ale także aplikacji mobilnych dostępnych na Androida i iOS. Darmową aplikację pobieramy ze sklepu odpowiedniego dla systemu urządzenia – Google Play lub AppStore. Do tej pory pobrano ją już ponad 100 milionów razy. 

Funkcje w Google Earth

Aplikacja Google Earth oferuje szereg praktycznych funkcji, w tym między innymi:

  • eksplorację Marsa, Księżyca i oglądania nieba z Ziemi;
  • wybór zdjęć satelitarnych z wyjątkowych miejsc na całym świecie;
  • nawigację 3D;
  • wycieczki pokazujące zmiany globalne i wyjaśniające przyczyny tych zmian;
  • zmianę sposobu wyświetlania długości i szerokości geograficznej;
  • zmianę jednostek miary. 

Google Earth / fot. Getty Images

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat Google Earth.

Co to jest Google Earth?

Google Earth umożliwia podróżowanie i poznawanie świata na wirtualnym globie. Użytkownicy mogą oglądać między innymi satelitarne zdjęcia i mapy, ukształtowanie terenu i budynki 3D. Na obrazach widocznych w Google Earth widoczne są także przydatne informacje turystyczne i geograficzne. Zdjęcia Google Earth są od wielu lat zintegrowane z widokiem ulic Street View, co pozwala na jeszcze dokładniejsze mapowanie całej kuli ziemskiej. Co więcej, użytkownicy mogą wykorzystać opcję filmu poklatkowego, który pokazuje jak zmieniał się świat od 1984 roku.

Jak używać Google Earth?

Google Earth można używać zarówno w przeglądarkach Chrome, Firefox, Opera i Edg, jak i aplikacji Google Earth Pro dostępnej na urządzenia z systemem operacyjnym Mac, Windows lub Linux, jak i w aplikacjach mobilnych dostępnych dla urządzeń z systemami Android lub iOS. 

Jak latać w Google Earth?

Symulator lotu w Google Earth umożliwia odbywanie podróży lotniczych po całym globie. Aby z niego skorzystać, należy zainstalować Google Earth Pro na komputerze z systemem Mac, Windows lub Linux oraz mieć joysticka, mysz lub klawiaturę. Po otwarciu aplikacji należy wybrać „menu”, następnie „narzędzia”, a na końcu dostrzeżemy możliwość wyboru symulatora samolotu. 

Czy Google Earth jest darmowe?

Tak, zarówno Google Earth, jak i bardziej zaawansowane narzędzie Google Earth Pro, są bezpłatne. 

Źródło: Google Earth, Wikipedia.

Artykuły, które mogą cię zainteresować: