Księga Rekordów Guinnessa – jak sama nazwa wskazuje – jest pełna rekordów, czasami dość nietypowych. To dzięki niej między innymi wiemy, kim była najstarsza matka świata oraz znamy wzrost i wagę największego konia w historii.

Pod koniec listopada na liście rekordzistów, w kategorii „najstarsza kotka na świecie”, pojawiło się imię Flossie. To pochodząca z Wielkiej Brytanii kocia seniorka. Ile ma lat i gdzie mieszka? 

Najstarszy żyjący kot na świecie

Szylkretowa kotka na co dzień mieszka w Londynie. Opiekunką Flossie jest 27-letnia Vicki Green, która przyszła na świat w tym samym roku, co jej futrzana przyjaciółka. – Od początku wiedziałam, że Flossie jest wyjątkowym kotem, ale nie wyobrażałam sobie, że będę dzielić dom z rekordzistką Guinnessa – zdradziła Green.

– Byliśmy w szoku, gdy dane weterynarza wykazały, że Flossie ma prawie 27 lat! – dodaje zaskoczona właścicielka. W chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa kotka miała 26 lat i 316 dni. W przeliczeniu na wiek ludzki to około 120 lat. 

Pierwszy wpis z książeczki zdrowia Flossie pochodzi z 26 grudnia 1995 roku. Mimo że kotka jest w dobrej formie, o czym zapewnia jej opiekunka, to nie oznacza, że omijają ją problemy zdrowotne. Od pewnego czasu Flossie gorzej widzi i słyszy. 

Historia najstarszej kotki świata

Najstarsza kotka na świecie zanim trafiła pod opiekę Vicki Green (poprzedni kot Brytyjki dożył 21 lat), przebywała w Cats Protection, brytyjskiej organizacji pomagającej kotom w potrzebie. Pierwszym domem kociej weteranki był szpital Merseyside, gdzie jako kot wolnożyjący była dokarmiana wspólnie ze swoim rodzeństwem przez tamtejszy personel. Po pewnym czasie jeden z pracowników przygarnął kotkę pod swój dach. Niestety, 10 lat później mężczyzna zmarł.

Nową opiekunką Flossie została siostra dotychczasowego właściciela. Kobieta odeszła, gdy kotka miała 24 lata. Tym razem o kocią seniorkę postanowił zadbać syn zmarłego przed dekada mężczyzny. Nie sprostał on jednak temu zadaniu i po trzech latach – z przyczynach prywatnych – był zmuszony oddać futrzaka do Cats Protection. 

Najstarszy kot świata 

Warto wspomnieć, że Flossie nie jest najdłużej żyjącym kotem w historii. Ten tytuł od 17 lat należy do innej kotki, Creme Puff. Rekordzistka z Teksasu żyła dokładnie 38 lat i 3 dni. Urodziła się 3 sierpnia 1967 roku, a zmarła 6 sierpnia 2005 roku. Jej właścicielem był Jake Perry, który opiekował się także inną kocią seniorką, 34-letnią Granpą. 

W ramach ciekawostki dodajmy, że najstarszy kot w Polsce, Mruczek z Rudy Śląskiej, żył 24 lata i 6 miesięcy. 

Najstarszy człowiek na świecie

Dla porównania najstarsza żyjąca osoba na świecie, czyli Francuzka Lucile Randon w 2022 roku obchodziła 118. urodziny. Kobieta przyszła na świat 11 lutego 1904 r. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami, prezydentem USA był Theodore Roosevelta, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii rządził Edward VII, syn królowej Wiktorii i pradziadek Elżbiety II. Superstulatka z Alès otrzymała miano „najstarszej żyjącej osoby na świecie” w kwietniu tego roku tuż po śmierci Japonki Kane Tanaki, która zmarła w wieku 119 lat. 

Lucile Randon aktualnie zajmuje czwarte miejsce na liście najdłużej żyjących ludzi na świecie. Niekwestionowaną rekordzistką jest jej rodaczka, zmarła w 1997 r. Jeanne Calment. Francuska weteranka dożyła 122 lat. Oprócz wspomnianej wcześniej Kane Tanaki, 119. urodziny świętowała także Amerykanka Sarah Knauss. Z kolei za najstarszego mężczyznę w historii uznaje się Jirōemon Kimura. Japończyk w 2013 r. skończył 116 lat. 

Więcej o naszych czworonożnych przyjaciołach przeczytasz w najnowszym wydaniu „National Geographic Polska” poświęconemu inteligencji zwierząt. Grudniowy numer magazynu możesz nabyć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony kultowy.pl

Źródło: guinnessworldrecords.com