Norwegia aktywnie

Norweskie góry przyciągają amatorów najróżniejszych sportów -  narciarstwa, kolarstwa rowerowego, biegów przełajowych czy trekkingu. Każdy amator tego ostatniego znajdzie tu coś dla siebie – od tras łatwych, spacerowych, poprzez średnio trudne, do szlaków, na których potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Najbardziej znana norweska via ferrata, czyli górska trasa wspinaczkowa z wbudowanymi w skały linami, znajduje się w miejscowości Loen, położonej nad wschodnią odnogą Nordfjordu, w regionie Sogn og Fjordane. Swoich sił na via ferracie powinien spróbować każdy kto ma ukończone 12 lat, dobrą kondycję, doświadczenie górskie i nie ma lęku wysokości. Trasa jest świetnie zabezpieczona, w Loen Active można wypożyczyć sprzęt tj. uprząż i kask, skorzystać z usług przewodnika. Po pokonaniu widokowej trasy zboczem góry, z której roztaczają się widoki na fiord i lodowiec na wysokości 750 m dochodzimy do otwartego w 2013 roku najdłuższego (bo liczącego 120 m) mostu wiszącego w Europie.  Widok z niego – jeśli ktoś zdoła się tam zatrzymać – jest imponujący -  wody Hundvikfjord i turkusowe jezioro Lovatnet i skalne zbocza dookoła.  

 

Nowa atrakcja!

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie przejścia nad przepaścią już 20 maja 2017 roku zostanie otwarta nowa możliwość – zacznie kursować Loen Skylift, czyli nowoczesna kolejka górska. Kolejka Loen staruje w pobliżu brzegu fiordu, natomiast stacja górna jest opodal wierzchołka Hoven (1011 m n.p.m.). Mimo dużej różnicy wysokości, podróż wagonikiem zajmie zaledwie 5 minut. Oprócz przepięknej panoramy, emocji dostarczy sama jazda – Loen Skylift należy bowiem do najbardziej stromo poprowadzonych na świecie. Na górnej stacji znajdziemy restaurację ze spektakularnym widokiem na fiord i górską okolicę.

Dzięki kolejce, szlaki trekkingowe, w tym trasa na popularny szczyt Skåla, będą dostępne dla szerokiego grona turystów, skorzystają także miłośnicy kolarstwa górskiego, narciarze uprawiający skitouring. Amatorzy wspinaczki będą mogli po 7-godzinnej wędrówce na szczyt Hoven zjechać wygodną kolejką i odpocząć po męczącej trasie.

Koszt budowy nowej kolejki wyniósł około 250 milionów koron norweskich, co lokuje Loen Skylift w gronie najdroższych inwestycji turystycznych w Fiordach Norwegii w ostatnich latach. Cena wjazdu bądź zjazdu zaczyna się od 120 NOK (dzieci do lat 15) i 320 NOK dorośli.

 

Warto wiedzieć

Jeśli planujemy dłuższe zwiedzanie warto rozważyć podróżowanie po Norwegii własnym samochodem, zabranie jedzenia i sprzętu turystycznego, oszczędzimy w ten sposób sporo pieniędzy. Najszybsza trasa samochodowa do Loen prowadzi przez Niemcy i Danię. Ostatni jej etap to rejs z noclegiem na promie wycieczkowym MS Stavangerfjord lub MS Bergensfjord, który codziennie wieczorem wypływa z duńskiego Hirtshals do Bergen „Bramy do Fiordów Norwegii”. Z Bergen do Loen prowadzi malownicza trasa właśnie przez Sognefjord. Za rejs Fjord Line w jedną stronę dla czterech osób z samochodem i fotelami lotniczymi zapłacimy w promocji ok 550 zł (123 euro). Dodając szacunkowe koszty paliwa, do Loen dojedziemy za niecałe 350 zł od osoby.

Region Sogn og Fjordane, znany z najdłuższego i najbardziej znanego fiordu Norwegii - Sognefjord, jest doskonałym miejsce do tego, żeby zrozumieć, dlaczego Norwegia znana jest w świecie jako "kraina fiordów".