1 MIEJSCE - OGRÓD DENDROLOGICZNY W GLINNEJ
Nie trzeba daleko jechać, żeby zakosztować odrobiny egzotyki. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Szczecina i okolic. Koło wsi Glinna, w Nadleśnictwie Gryfi no, działa ogród dendrologiczny, którego historia sięga 1823 r. W kolekcji znajduje się ponad 800 gatunkówi odmian drzew oraz krzewów, a co roku przybywa kolejnych 30–40 gatunków i odmian drzew. Najwięcej pochodzi z Azji, w tym m.in. magnolie. Niektóre, jak na przykład klon florydzki, daglezja wielkoszyszkowa, kielichowiec chiński czy sosna Coultera, to okazy po raz pierwszy posadzone w Polsce.
Fot. 2. Widok na fragment Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej (fot. Lidia Kmiecińska) 2 MIEJSCE - DOLINA RABSKIEGO POTOKU
W Bieszczadach większość osób pędzi na połoniny, a do zobaczenia jest dużo więcej miejsc. Należy do nich dolina Rabskiego Potoku w Nadleśnictwie Baligród. Strome stoki porośnięte lasami ukrywają najniżej położone w Karpatach gołoborza oraz źródła unikatowych w skali europejskiej wód mineralnych. Rośnie tu kilkanaście gatunków porostów. Najładniejsze z nich – chrobotek najeżony, palczasty i koralkowy– oraz połyskujące w słońcu drobiny kryształu górskiego i rudy żelaza nadają im bajkowy charakter. Żyją tu niedźwiedzie, rysie, żbiki, rzadkie dzięcioły białogrzbietei trójpalczaste oraz piękny chrząszcz nadobnica alpejska.
Nadleśnictwo Baligród. Dolina Rabego. Fot. M. Scelina

3 MIEJSCE - WIEŻA WIDOKOWA NA RADZIEJOWEJ

Radziejowa (1266 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Góra znajduje się na terenie Nadleśnictwa Piwniczna. W 2006 r. „przybyło” jej ok. 20 dodatkowych metrów dzięki wybudowanej drewnianej wieży widokowej. Wcześniej niewiele było widać ze szczytu. Teraz roztacza się stamtąd jedna z najpiękniejszych panoram w Polsce: doliny tatrzańskie i pienińskie oraz Kotlina Sądecka, gdzie rzeka Poprad łączy się z Dunajcem. Nad lasami i pasmami górskimi, które o świcie często spowija mgła, królują Tatry z ośnieżonymi szczytami.
Panorama z wieży widokowej na Radziejowej Fot. Krzysztof Tomasiak 4 MIEJSCE - REZERWAT HELSKIE WYDMY
Właśnie te piaszczyste formacje – i ich różnorodność – chroni rezerwat na Mierzei Helskiej (Nadleśnictwo Wejherowo). Istnieje tam pięć rodzajów wydm: wędrujące białe, ustabilizowane szare, bezwapienne, wydmy z zaroślami wierzby piaskowej oraz wydmy porośnięte lasem. W rezerwacie można zobaczyć, jak naturalnie kształtuje się morski brzeg. Ponadto ochronie podlega tu wiele gatunków roślin, porostów i grzybów, m.in. rzadki mikołajek nadmorski czy wydmuchrzyca piaskowa.
fot. Janusz Mikoś_rez. Helskie wydmy Lista laureatów konkursu „Odkryj piękno polskich lasów”:

1.    Zuzanna Idziak, Legnica
2.    Patrycja Dziachan, Lublin
3.    Sylwia Lipnicka-Gajownik, Pasłęk
4.    Olaf Łach, Klimontów
5.    Anna Zając, Milanów
6.    Kamila Konieczek, Bielsko-Biała
7.    Joanna Sasin, Kraków
8.    Agnieszka Dziadura, Głogów
9.    Radosław Szczepanek, Bielsko-Biała
10.    Kamil Jarczak, Gołdap
11.    Jagoda Krzywda, Chojnów
12.    Mirosława Jałoszyńska, Poznań
13.    Anna Chałowska, Sławniów
14.    Joanna Bolek, Ligota
15.    Piotr Pawlucki, Medyka